CAREC toplantısında ulaştırma ve lojistik işbirliği görüşüldü

Türkmenistan’ın başkenti Aşkabat’ta Orta Asya Bölgesel Ekonomik İşbirliği Programı'na (CAREC) katılan ülkelerin Kargo Taşımacıları Birlikleri Federasyonu'nun 9. olağan toplantısı gerçekleştirildi.

Atavatan Türkmenistan Yayın Grubu’nun da davet edildiği ve Yıldız otelinde yapılan toplantıya, Çin, Pakistan, Afganistan, Moğolistan, Gürcistan, Azerbaycan, Tacikistan, Özbekistan, Kırgızistan, Türkmenistan’dan ulaştırma sektörü temsilcileri yanı sıra Asya Kalkınma Bankası, Dünya Gümrük Örgütü, BM Avrupa Ekonomik Komisyonu gibi uluslararası ve bölgesel örgütlerden davetliler katıldı.

Toplantıda yıl boyunca yapılan çalışmalar, Programın hedeflerinin etkili bir şekilde uygulanması için daha fazla işbirliği yapılması, Gümrük İşbirliği Komitesi (CCC) ile işbirliğinin geliştirilmesi gibi konular ele alındı. Katılımcılara ticaret politikası, gümrük prosedürlerini optimize etme çalışmaları, lojistik alanlarında uygulanan ilerlemeleri hakkında sunumlar yapıldı.

Toplantının amacı, CAREC ülkeleri arasındaki ticaret hacminin, yolcu ve kargo taşımacılığının artırılması meselelerinin yanı sıra bölgedeki ulaştırma koridoru geliştirme projelerinin sunumunun değerlendirilmesidir.

Özellikle, toplantıya katılanlar ulaşım koridorları olan Sherhan Bandar - Nizhniy Pyanj (Afganistan) - Kulyab - Khorog - Kulma (Tacikistan) - Karasu (Çin), Andijan (Özbekistan) - Oş (Kırgızistan) - Kashgar (Çin) ve diğer projeleri görüşecek.

Toplantıya katılan ülke temsilcileri konuşmalarında Türkmenistan’ın son yıllarda gerçekleştirdiği ulusal ve uluslararası ölçekteki ulaştırma projeleri sayesinde ülkenin ulaşım-lojistik potansiyelinin arttığını ifade ettiler. Aşkabat’ta ve diğer vilayet merkezlerinde inşa edilen ve modernize edilen uluslararası havalimanları, Türkmenbaşı kentinde hizmete açılan Uluslararası Deniz Limanı, Türkmenistan-Afganistan-Tacikistan demiryolunun ilk etabının açılması gibi projelerin Türkmenistan’ı bölgesel ve uluslararası ulaşım koridorlarından önemli konuma getirdiği kaydedildi.

CAREC programına  11 ülke üye - Türkmenistan, Afganistan, Azerbaycan, Çin, Gürcistan, Kazakistan, Kırgızistan, Moğolistan, Pakistan, Tacikistan ve Özbekistan.

Rastgele Haberler

Türkmen Star : Zylyha Kakayeva sahnelerin sevilen sesi

Ağustos 15, 2019 - 10:56 AM
Yaratıcılık kendine yakın insanları çekmektedir. Buna yaratıcılığa daha yakından önem veren insanların ortaya çıkardığı eserlerinde karakterlerinin yansıması önemli bir kanıtıdır. Bunun gerçekten de öyle olduğunu, sahnelerin sevilen sesi, Aşkabat Belediye Başkanlığı’na bağlı Aşkabat kültür ekibinin üst düzey
Daha fazla oku

Žurnalistler kiçi futbol boýunça duşuşyk geçirdi

Nisan 6, 2019 - 2:33 PM
Öň hem habar berşimize görä, 4-nji aprelden bäri Bütindünýä saglyk güni mynasybetli türkmen žurnalistleriniň arasynda sportuň dürli görnüşleri boýunça ýaryşlar dowam edip dur. Mälim bolşy ýaly, bu bäsleşikleri “Makul hyzmat” terjıme merkeziniň hemaýatkärliginde
Daha fazla oku

İleti bırak

E-mail adresiniz yayınlanmıyacaktır. Gerekli alanlar işaretlenmişti *