Küştdepdi UNESCO listesinde

Türkmenistan’ın kültürüne has küştdepdi dansı, Güney Kore’nin Jeju Adası’nda gerçekleştirilen Somut Olmayan Kültürel Mirasın Korunması 12. Hükümetlerarası Komite Toplantısı’nda değerlendirilerek, UNESCO İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirası Listesi’ne dahil edildi. Konuyla ilgili UNESCO resmi internet sitesi haber vermektedir.

7 Aralık’ta Güney Kore’de düzenlenen UNESCO toplantısında dünya genelindeki birçok kültürel miraslar İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirası Listesi’ne dahil edildi. Bunların arasında Türkmenistan’ın teklifiyle küştdepdi dansı da yer aldı. Ayrıca, küştdepdi yanı sıra azerilerin dolması, kazakların assık oyunu, ermenilerin koçari dansı, kırgızların at üzerindeki oyunları ve her yıl 6 Mayıs’ta kutlanan Hıdırellez de listede yer aldı. Bahar Kutlaması: Hıdırellez’i Türkiye ile Makedonya birlikte sundu.

Türkmenlerin folkloründe önemli yeri olan küştdepdi dansı ülke genelindeki bütün kültürel etkinliklerde yer almaktadır. Ritüel küştdepdi dansı, neşe ve isteklerin ifade edildiği sahne sanatıdır. Ellerin, ve adımların karakteristik dans hareketleri eşliğinde yapılan bir dans türüdür.  

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Bizi Sosyal Medyadan Takip Edin!

 Resmi  Facebook Hesabımız için  : 

 https://www.facebook.com/AtavatanTurkmenistanJournal/    

Resmi Line Hesabımız

https://line.me/R/ti/p/%40atavatanjournal

Line İD : @atavatanjournal

 Resmi Twitter Hesabımız için

https://twitter.com/AtavatanJournal

Resmi Linkedin Hesabımız için :       

 https://www.linkedin.com/in/atavatan-turkmenistan-journal-91a056134/

Rastgele Haberler

«Ikea» mebelleri kärendesine hem berer

Şubat 7, 2019 - 12:23 AM
Mebel önümçiligi we söwdasy bilen meşgullanýan dünýäniň iň uly kompaniýalarynyň biri bolan IKEA ýakyn geljekde mebelleri kärendesine bermegi hem göz öňünde tutýar. Ýöne bu başlangyç, häzirlikçe, diňe taslamadyr. Bu işiň nähili tertipde amala aşyryljakdygy barada gürrüň etmek heniz ir.
Daha fazla oku

Türkmenistan, Güney Gaz Koridoru Danışma Konseyi toplantısında

Şubat 20, 2019 - 9:49 PM
Türkmenistan, Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de düzenlenen Güney Gaz Koridoru Danışma Konseyi Bakanlar toplantısına katıldı. Toplantıya, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev de katıldı. Etkinlikte Güney Gaz Koridoruna katılan ülkelerin enerji bakanları ve Avrupa Bütçe ve İnsan Kaynakları Komiseri, Danışma Kurulu'nun eş başkanı Günther Oettinger gibi çeşitli yapıların temsilcileri de yer aldı.
Daha fazla oku

İleti bırak

E-mail adresiniz yayınlanmıyacaktır. Gerekli alanlar işaretlenmişti *