TÜRKMENISTAN WE DÜNÝÄ HABARLARY
JEMGYÝET

TTürkmenistan’da Bakanlar Kurulu toplandı: Ocak-Nisan ayları değerlendirildi

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov başkanlığında Bakanlar Kurulu’nun genişletilmiş toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıda, Ocak-Nisan aylarında ülke ekonomisinin çeşitli alanlarında yapılan çalışmalar değerlendirildi. Bakanlar Kurulu’nda bazı değişiklikler yapıldı, rüşvet ve yolsuzluk ile mücadele konuları görüşüldü.

Türkmen Ekonomisi Büyüyor

Meclis milletvekilleri, vilayet, ilçe ve şehir valileri, üniversite rektörleri, gazete ve dergi editörlerinin de davet edildiği toplantıda, Ocak-Nisan aylarında Türkmenistan ekonomisinin yüzde 6,2 oranda büyüdüğü kaydedildi. Söz konusu dönemde sanayide yüzde 2.1, inşaatta yüzde 4.3, ulaştırma ve iletişimde yüzde 10.8, ticarette yüzde 10, tarımda yüzde 3.5, hizmet sektöründe ise yüzde 10.7 oranda büyüme rakamlarına ulaşıldı. 2016 yılının aynı dönemine kıyasla, Ocak-Nisan 2017 tarihlerinde perakende ticaret hacmi 17,1 oranında arttı.

Devlet bütçesinin gelir kısmı 5,6 milyar manat, gider kısmının ise 5,2 milyar manat tutarında olduğu kaydedildi.  2017 yılının 4 ayında 12,2 milyar manat tutarında yatırım gerçekleştirildi.  

Söz konusu dönemde Türkmenistan Devlet Başkanı’nın ilçeleri, kentleri, köyleri ve kasabaları sosyal yönden kalkındırma programı kapsamında 200,4 kilometre mühendislik çalışması yapıldı, 1243,3 kilometre iletişim ağı kuruldu, 329,2 bin metre kare alanda konut inşa edildi, 65 tesisin inşası yapıldı.

Söz konusu dönemde benzin üretiminde yüzde 11.8, dizel yakıtı üretiminde yüzde 5.8, polipropilen üretiminde yüzde 7.6, sıvılaştırılmış doğalgaz üretiminde yüzde 27.6 oranda büyüme yakalandı.

2017 yılının Ocak-Nisan aylarında 7 milyar 955 milyon kilovat-saat elektrik üretildi. Bu elektriğini büyük bir kısmı ihraç edilmektedir.

Ülkede yeni havalimanlarının inşası hızlandırılacak. Lebap vilayetinin Garlık, Balkan vilayetinin Kıyanlı bölgesinde havaalanı inşa edilecek.

Yılın 4 ayında Türkmenistan Borsası’nda 80 işlem gerçekleştirildi, 3858 sözleşme imzalandı ve bu sözleşmelerin tutarı 7,4 milyar manat.

Türkmenistan Sanayiciler ve İşadamları Birliği’ne üye firmalar tarafından 173 milyon manat tutarında sanayi ürünleri, 298 milyon manat tutarında tarım ürünleri üretildi.

2017 yılının 4 ayında Türkmen öğrencileri uluslararası bilim olimpiyatlarında 45 madalya kazanırken, üniversite öğrencileri 7 madalya kazandı. İnternet tabanlı yarışlarda öğrenciler 10 madalya, üniversite öğrencileri 154 madalya aldı.

Nisan ayının son haftasında Kapalı Salon ve Savaş Sanatı 5.Asya Oyunları kapsamında test yarışları düzenlendi. Türkmenistan sporcular, Asya Halter Şampiyonası’nda 9 madalya, Asya Kikboks Şampiyonası’nda 75 madalya, yüzmede 11 madalya kazandı.

Ocak-Nisan 2017 tarihlerinde Türkmenistan Devlet Başkanı, Pakistan, Katar ve Kazakistan’a ziyaret ederken, Özbekistan ve Belarus Cumhurbaşkanları Türkmenistan’ı ziyaret etti.

Söz konusu dönemde Türkmen Dışişleri Bakanlığı aracılığıyla 150 yabancı heyet Aşkabat’a gelirken, 282 Türkmen heyeti, yurtdışına gitti. Bu dönemde çeşitli uluslararası düzeyde 82 etkinlik yapıldı. Yabancı ortaklar ile 61 anlaşma imzalandı. Dışişleri Bakanlıkları siyasi istişare toplantıların 15’si gerçekleştirildi.

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Ýene-de okaň

Arkadag şäheri: döwlet ähmiýetli şäher

Arkadag şäheri ÝUNESKO-nyň edarasynda tanyşdyryldy

Russiýanyň demir ýol kompaniýasy Türkmenistan bilen hyzmatdaşlygyny pugtalandyrar

Teswirle