TÜRKMENISTAN WE DÜNÝÄ HABARLARY
DÜNÝÄ

TSGP Devlet Başkanı adayını belirledi

Türkmenistan’da seçim heyecanı artıyor. 12 Şubat 2017 tarihinde yapılacak Devlet Başkanlık seçimleri için aday belirleme süreci devam ediyor. Dün Türkmenistan Demokratik Partisi Devlet Başkanı adayını açıklamıştı ve mevcut Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov’u Devlet Başkanı adayı olarak göstermişti. Bugün de Türkmenistan Sanayiciler ve Girişimciler Partisi (TSGP) üyeleri Devlet Başkanı adayını belirlemek için bir araya geldi.

 

 

Türkmenistan Sanayiciler ve Girişimciler Birliğinin İş Merkezinde bir araya gelen parti üyeleri “Rysgal” Bankının Başkanı Bekmurat Sahetmuradoviç Atalıyev’i Türkmenistan Devlet Başkanlığına parti adayı olarak seçtiler.

 

Aynı anda Milletvekili olan, Atalıyevin adaylığına ilişkin karar, TSGP yetkili kurulu tarafından oy birliği ile alındı.

 

Türkmenistan’da özel sektör giderek güçlenmektedir. Günümüzde Türkmen sanayicileri ve girişimcileri 150.000 kişiye istihdam kapısı açmıştır. Türkmenistan Sanayiciler ve Girişimciler Birliğine toplam 14500 KOBİ üyedir. Türkmen özel sektörünün siyası partisi-Türkmenistan Sanayiciler ve Girişimciler Partisi faaliyet etmekte olup, Türkmenistan Meclisinde temsil edilmektedir. Türkmen Anayasa’nın 17. Maddesine göre, Türkmenistan çok partilik sistemi benimsemiş olup, Türkmenistan’da günümüzde 3 parti faaliyette bulunmaktadır. Şuan itibariyle, iki parti Başkan adayı belirlerken, Türkmenistan Ziraat Partisinin (TZP) 17 Aralık 2016 tarihinde adayını açıklaması beklenmektedir.

 

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Ýene-de okaň

Türkmenistanyň Baş Assambleýanyň wise-başlygy hökmünde işini dowam etdirýär

Ata Watan Eserleri

BMG-niň merkezinde Halkara Nowruz güni bellendi

Rumyniýada Halkara Nowruz güni bellendi

Teswirle