JEMGYÝET

Türkmenistanlı sporcular zafere doymuyor

Bu sene Eylül ayında Kapalı Salon ve Savaş Sanatı 5.Asya Oyunları’na ev sahipliği yapmaya hazırlanan Türkmenistan, bu önemli spor yarışı öncesinde katıldığı spor turnuvalarında büyük başarılara imza atıyor.

Türkmenistan buz hokeyinde büyük bir zafere imza attı. Türkmenistan’da birkaç yıl içinde büyük bir ilerleme kaydedilen bu spor dalında önemli bir başarı geldi. 8.Asya Kış Oyunları kapsamında düzenlenen buz hokey turnuvasında B kategoride yarışan Türkmenistan grup maçlarında sırasıyla Malezya, Makao ve Endonezya’yı yenip, finalde Kırgızistan millilerini 7:3 skorla mağlup etti. Böylece, 2021 Asya Kış Oyunları’nda Birinci Kategori de mücadele etme hakkını elde etti.

 Türkmenistan Milli takımı Aşkabat’ın 4 takımından – Galkan, Şir, Oguzhan ve Nesil takımlarından kuruldu ve ilk defa büyük bir organizasyona katıldı.

Türkmen Milliler, Nisan ayında Kuveyt’te düzenlenecek turnuvada birinci kategoride yarışacak.

Bowling ve Tekvando’da yeni madalyalar kazanıldı

Türkmenistanlı sporcular Birleşik Arap Emirlikleri’nde tekvando spor dalında düzenlenen  5. WTF Fujairah Open turnuvasında 1 gümüş ve 2 bronz olmak üzere 3 madalya kazandı. Bu yarışa 15 ülkeden 500 sporcu katıldı. Türkmenistanlı Mekan Gurbanov 59 kiloda gümüş madalya kazanırken, Batır Çarıyev ve Celaletdin Batırov 68 kiloda bronz madalya sahibi oldu.

Kazakistan’ın Almatı kentinde düzenlenen Almaty Cup 2017 bowling turnuvasında Türkmenistanlı sporcular bronz madalya kazandı. Türkmen sporcular 206 puan toplayarak, Kazakistan (219 puan) ve Özbekistan (211 puan) geride kaldı, ama Rusya’dan(203 puan) ve Ukrayna’dan (201 puan) öne geçti.

Yeni spor dergisi yayınlandı

Türkmenistan’da yeni spor dergisinin ilk sayısı yayınlandı. Sağlık ve Mutluluk yılına 5. Asya Oyunları’nda özel olarak hazırlanan dergi yerel basında tanıtıldı.  

Derginin ilk sayısında Asya Oyunları’na yapılan hazırlık çalışmaları hakkında genil bilgi verilmektedir. Ayrıca, ülkedeki spor alanındaki çalışmalar anlatılmaktadır.

Bunun yanı sıra 2016 yılında ülkede spor alanında yapılan çalışmalar ve kazanılan başarılardan söz edilmektedir. Spor alanındaki uluslararası işbirliğine dikkat çekilerek, bu alanda Aşkabat’ta gerçekleştirilen uluslararası forumlardan bahsedilmektedir.

Dergide Asya Oyunları’nın markası, maskotu, Aşkabat’taki uluslararası havaalanı, Olimpiyat Köyünün tesisleri, atlı yürüyüş, Asya oyunlarına hazırlık aşamasında gerçekleştirilen deneme spor müsabakaları hakkında makaleler yer almaktadır. 

Ahalteke atları hakkında da bilgi içeren dergi 190 sayfa olup, Türkmence, Rusça ve İngilizce yayınlanmıştır.

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Ýene-de okaň

Ýewro-2024: Sweýsariýa ynamly ýeňiş gazandy

Ata Watan Eserleri

Daşoguz we Balkan welaýatlarynyň daýhanlary galla oragyna girişdiler

15-nji iýun: Ýewropa çempionatynda 3 duşuşyk bar

Germaniýa Ýewropa çempionatyna uly hasaply ýeňiş bilen başlady

Türkmenistan 5G tehnologiýasynyň mümkinçiliklerini öwrener

Türkmenistanda Horezmşalar döwrüne degişli altyn teňňeler tapyldy

Ata Watan Eserleri