TÜRKMENISTAN WE DÜNÝÄ HABARLARY
DÜNÝÄ

Türkmenistanlı Sanatçılar Ödüllendirildi

Türkmenistan’da kültür alanının geliştirilmesine büyük önem verilmektedir. Bu nedenle her sene Devlet Başkanı Kararıyla sanatçılar, basın mensupları, yazarlar, şairler ve diğer sanat dünyasının önde gelen isimleri çeşitli ödülle ödüllendiriliyor. Bu senede, Milli Bahar Bayramı ve Nevruz Bayramı günlerinde sanatçılar ödüllendirildi.

Türkmen Liderinin Kararıyla 2016 yılının Mirasa saygı, Kalkınma Yılı’nın tamamlanmasıyla 55 kültür ve sanat dünyasının temsilcileri para ödülüne layık görüldü.

Türkmenistan’da her alanda büyük ilerlemeler kaydediliyor. Çok sayıda sosyal ve kültür amaçlı binalar ve diğer dev üretim tesisleri hızlı bir şekilde inşa edilmektedir. Ülkedeki bu dev kalkınma hamleleri, kültür ve sanat dünyasının temsilcileri tarafından ülke halkına anlatılıyor.

Bu nedenle kültür alanında önemli faaliyetlerde bulunan sanat adamları her sene ödüle layık görülüyor.  Ödül kazanan sanatçılar arasında Kültür Bakanlığı çalışanları yanı sıra basın mensupları, müze çalışanları, halı sektöründe çalışanlar, üniversite öğretim görevlileri ve öğrenciler bulunmaktadır. Atavatan Türkmenistan uluslararası Dergisinin  çok sayıda yazarı da ödüle layık görülmüştür.  Sanat dünyasının temsilcilerine 3.500 manat para ödülü verilmiştir ve bu para Devlet Başkanlığı Yardım Vakfından tahsis edildi.

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

 

Ýene-de okaň

Arkadag şäheri Malaýziýada tanyşdyryldy

Ýaponiýa Türkmenistan bilen hyzmatdaşlygyny ösdürmäge ygrarly

Türkmenistanyň Eýrandaky ilçihanasynyň ýanynda saýlaw uçastogy döredildi

Teswirle