JEMGYÝET

Türkmenistan’ın yetiştirdiği en büyük halterci: Altymyrat Orazdurdyyev

Türkmenistan, 1-10 Kasım tarihlerinde ev sahipliğini yapacağı 84.Dünya Erkekler ve 27.Dünya Kadınlar Halter Şampiyonası’na hazırlanıyor. Başkent Aşkabat’ta dünya turnuvası için hazırlıklar tamam. Olimpiyat Köyü’nde 1 Kasım tarihinde turnuvanın açılış töreni yapılacak. Aynı gün ile başlayan turnuvada 10 Kasım’a kadar devam edecek.

Türkmenistan bu spor dalında son yıllarda önemli başarılara imza atıyor. Geçen sene ABD’nin Anaheim kentindeki dünya Şampiyonası’nda 2 madalya kazanan Türkmenistan, 20.yüzyılın ikinci yarısında halter spor dalında sadece Türkmenistan’ın değil dünyanın gelmiş geçmiş en büyük haltercisi yetiştirdi.

ALTYMYRAT ORAZDURDYYEV

16 Haziran 1969 doğumlu Altymyrat Orazdudıyev 3 defa dünya şampiyonu olarak büyük başarıya imza atmıştır. Türkmenistan’ın Mari vilayetinde dünyaya gelen Altymyrat ilk altın madalyasını 1989 yılında Atina’da kazanmıştı. Ardından 1990 yılında Macaristan’ın başkenti Budapeşte’deki dünya şampiyonasında 82.5 kilo ağırlıkta mücadele ederek, 2.altın madalyasını kazanıyor. 1993 yılında Avustralya’nın Melbourne kentinde düzenlenen Dünya Halter Şampiyonası’nda 3.kez altın madalyanın sahibi oldu. Son katıldığı Dünya Şampiyonası’nda Altymyrat 2 defa dünya rekorunu kırdı.

Daha önce 3 kez Avrupa şampiyonluğunu (1989 Atina, 1990 Aalborg ve 1991 WÅ‚adysÅ‚awowo) kazanan Altymyrat Orazdyrdyyev 1994 yılında Japonya’nın Hiroşima kentinde düzenlenen Asya Oyunları’nda da altın madalya kazanmıştır.

1997 yılında vefat eden Türkmen sporcu, 3 kez Dünya, 3 kez Avrupa ve Asya şampiyonu olarak dünya halter tarihine adını yazdırdı.

 

Ýene-de okaň

Türkmenistanyň Prezidenti Russiýa Federasiýasynyň Prezidentine gynanç bildirdi

Watan harmanyna 1 million tonnadan gowrak ak bugdaý tabşyryldy!

Arkadag şäherinde Çeperçilik haly kärhanasy gurlar

Medeniýet hepdeligine badalga berildi

Gurban Berdiýew Azerbaýjanyň “Turan” toparynyň tälimçisi boldy

Ata Watan Eserleri

Ronaldoly Portugaliýa 1/8 finala çykdy