JEMGYÝET

Türkmenistan’ın yeni vatandaşlarına pasaportları verildi

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov’un 24 Eylül tarihinde imzaladığı karar kapsamında 735 kişiye vatandaşlık hakkı tanındı. Bu kişilere, Türkmenistan Göç İdaresi’nde Türkmenistan pasaportları resmi törenle takdim edildi.

Son yıllarda Türkmenistan pek çok insanın ikinci evi veya ülkesi oldu. Bazı sebeplere göre, ülkesini terk etmek zorunda kalan insanlara Türkmenistan vatandaşlık hakkı tanıyor. Bugüne kadar 2011-2017 yılları arasında 8 bin 145 kişi Türkmenistan vatandaşlığına alındı.

Törene katılan Türkmenistan Göç İdaresi Başkanı Gurdov, Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Yelena Panova, BM Önleyici Diplomasi Merkezi Başkanı ve BM Genel Sekreteri’nin Özel Temsilcisi Natalia Gherman vatandaşlığa kabul edilen insanlara pasaportlarını takdim etti.

Bu törenin bir parçası olmaktan ve vatansız kişilerin Türkmen toplumunun üyeleri olarak yeni hayata başlamalarına tanık olmaktan büyük memnuniyet duyduğunu ifade eden Yelena Panova, Türkmenistan, Orta Asya'da mültecilerin ve vatansız kişilerin korunmasıyla ilgili dört ana BM sözleşmesini onaylayan tek ülke olduğunu ifade etti.

Türkmenistan uluslararası insani yardım kuruluşları ile yakın işbirliği yapmaktadır. 1995'ten bu yana, Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği'nin Temsilciliği, Türkmenistan’da faaliyet gösteriyor. 2013'ten beri Türkmenistan, Uluslararası Göç Örgütü'nün daimi üyesidir.

Ýene-de okaň

Türkmenistanda syýahatçylyk boýunça halkara maslahat geçiriler

16-njy martda Türkmenistanda ählihalk bag ekmek dabarasy geçiriler

Türkmen halkynyň Milli Lideriniň 3-nji Antalýa diplomatiýa forumyndaky çykyşy

Türkmen halkynyň Milli Lideri Antalýa diplomatiýa forumynda çykyş etdi

Ata Watan Eserleri

Türkmen halkynyň Milli Lideri türk işewürleri bilen duşuşdy

Rejep Taýyp Ärdogana Türkmenistanyň “Hormatly il ýaşulusy” diýen hormatly ady dakyldy