TÜRKMENISTAN WE DÜNÝÄ HABARLARY
JEMGYÝET

Türkmenistan’ın spor inisiyatifleri BM gündeminde

Türkmenistan’ın Hazar Denizi kıyısındaki Avaza turizm bölgesinde 7 Nisan tarihinde düzenlenen "Asya Oyunları – 2017: Barış ve ilerleme için uluslararası spor işbirliği" konulu Uluslararası Spor Kongresi Sonuç Bildirgesi, Birleşmiş Milletler 71. Genel Kurulu tarafından resmi belge olarak örgütün resmi 6 dilinde yayınlandı. Bu uluslararası düzeyde Türkmenistan Devlet Başkanı tarafından öne sürülen yapıcı girişimlerin dünya toplumunun destek gördüğünün ayrı bir kanıtı oldu.

Bununla ilgili olarak, Milli Spor ve Turizm Enstitüsü’nde bir konferans düzenlendi. Konferansa, Birleşmiş Milletler Aşkabat Temsilciliği yetkilileri, uluslararası örgüt temsilcileri, yabancı şirketler, yüksek eğitim kurumunun öğretim yetkilileri ve öğrenciler, gönüllüler katıldı.

Törende konuşan BM Türkmenistan Daimi Koordinatörü Yelena Panova, Avaza’daki Uluslararası Spor Kongresi’nin Sonuç Bildirgesinin BM tarafından yayınlanmasının barış, anlayış ve sürdürülebilir bir büyüme için sporun önemli bir rol üslendiğinin bir göstergesi olduğunu kaydetti. BM yetkilisi, BM tarafından Sonuç Bildirgesinin desteklenmesi sonucunda Türkmenistan’ın girişimiyle UNESCO bünyesinde beden eğitimi ve spor konulu Bakanlar Konferansının yapılacağını belirtti. Yelena Panova, BM olarak bu konferansın yapılmasına maksimum düzeyde destek vereceklerini kaydetti.

Trivandi Chanzo şirketinin direktörü Jonathan Brenson, Aşkabat’ta düzenlenecek Asya oyunlarının Türkmenistan’ın karşılıklı anlayış ve yakınlaşma olarak sporun uluslararası rolünü artırmak için gösterdiği çabaların bir kanıtı olacağını belirtti. Aşkabat’taki Olimpiyat Köyü projesinden bahseden Brenson, uluslararası düzeydeki bir spor organizasyonluğu için mükemmel bir tesis olduğunu söyledi.

17-27 Eylül 2017 tarihinde Kapalı Salon ve Savaş Sanatı 5.Asya Oyunları’na ev sahipliği yapacak olan Türkmenistan’ın Hazar Denizi kıyısındaki Avaza ulusal turizm bölgesinde Uluslararası Spor Kongresi gerçekleştirmişti. Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov’un katıldığı ve Avaza Kongre Merkezi’nde düzenlenen kongreye, Asya Olimpiyat Konseyi Başkanı Şeyh Ahmad Al Fahad Al Sabah, Rusya Liberal Demokrat Partisi Başkanı Vladimir Jirinovski başta olmak üzere Asya ve Okyanus ülkelerin milli olimpiyat komite yetkilileri ve çok sayıda davetli katılmıştı.

Kongrenin ardından bir sonuç bildirisi yayınlanmıştı. Bildiride, olimpiyat ruhunu canlandırmak ve ideallerini güçlendirmek için uluslararası çabaların artırılması çağrısı yapılmıştı.

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Ýene-de okaň

Arkadag gazeti döredildi

“Arkadag” futbol kluby döredildi

Mejlise saýlanan deputatlaryň 26 göterime golaýyny zenanlar düzýär

Teswirle