JEMGYÝET

Türkmenistan’ın Kalkınması İçin Yeni Hedefler Belirlendi

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov başkanlığında Bakanlar Kurulu’nun genişletilmiş toplantısı gerçekleştirildi. 2017 yılının Ocak-Mart ayının değerlendirildiği toplantıda, bazı atamalar gerçekleştirildi ve ülkeyi daha da geliştirmek konusunda yeni hedefler belirlendi.

Türkmen Lider, Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcılarına sorumlu olduğu sektörler ile ilgili yeni hedefler verdi. Türkmenistan ekonomisinde istikrarlı bir büyüme rakamına ulaşıldığını ve yüzde 6,2 oranında bir kalkınma hamlesi gerçekleştiği kaydedildi. Ülke genelinde toplam tutarı 48 milyar doları bulan 1 bin 900 dev tesisin inşası devam etmektedir.

Devlet Başkanı, maliye ve finans yetkililerine ülke ekonomisinin büyüme rakamlarının yükseltilmesi, harcamaların azaltılması, istikrarlı maliye sisteminin kurulması, yatırım faaliyetinin arttırılması, ihracatın çoğaltılması yönünde talimatlar verdi.

Türkmen Lider, 2020 yılına kadar ülkedeki şehirlerin, ilçelerin, kasabaların geliştirilmesine yönelik Ulusal programın devam ettirileceğini ifade etti.

Devlet Başkanı, petrol ve doğalgaz sektörü yetkililerine gereksiz maliyetlerin düşürülmesi, ihracatın arttırılması, doğalgaz-kimya tesislerin sayısının arttırılması, kauçuk ve lastik imalatı için çeşitli hammadde üretim tesislerin inşa edilmesi konusunda talimatlar verdi. Türkmen Lider, gaz işleme endüstrisini geliştirerek, amonyak, üre, karbon karası ve sıvılaştırılmış gaz üretiminin arttırılması konusunda faaliyetler yapılmasını istedi.

Devlet Başkanı, kimya endüstrisini kalkındırmak amacıyla yeni 2 tane potasyum üretim tesisinin inşasına biran önce başlatılması konusunda hazırlıklar yapılması konusunda önerilerde bulundu. Ayrıca, önümüzdeki 10 yıl için gaz-kimya,  petrokimya sanayi sektörü için projeler hazırlanması istendi.  Bu alanda çalışmalara yerli firmaların çekilmesi görüşüldü. Enerji sektöründe çalışacak firmalar kolaylıklar sağlanması gündemde. Türkmen Lider, en yakın zamanda Türkmen firma yetkilileri ile görüşeceğini belirtti.

Devlet Başkanı, ulaştırma ve iletişim sektörü için Uluslararası Türkmenbaşı deniz limanının inşasının hızlandırılması, mobil iletişim, bilgisayar teknolojisi, internete erişimin arttırılması yönünde yeni talimatlar verdi.

Türkmen Lider, yüksek hızlı otobanların, elektrik santrallerin inşa edilmesi yönündeki çalışmaların devam ettirilmesini istedi. Devlet Başkanı ayrıca, Asya Oyunları’na hazırlıkların arttırılmasını talep etti.

 

Kimya Sektörü Çalışanları Günü Oluşturuldu

 

Türkmenistan Devlet Başkanı, Kimya Sanayi Sektörü Çalışanları Günü’nün oluşturulmasına ilişkin Karar imzaladı. Bu Karar kapsamında Garlyk maden tesisinin açılışının yapıldığı 31 Mart günü bu sektörün işçi bayramı olarak kutlanacak.

Orta Asya’nın bu dev tesisi, Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov ile Belarus Devlet Başkanı Aleksandr Lukaşenko tarafından açılmıştı. 

Tesis yıllık 1 milyon 400 bin ton potasyum gübresini üretme kapasitesinde. Belarus devlet şirketi tarafından inşa edilen tesiste, yıllık üretim kapasitesine ulaşılması için 7 milyon civarında maden üretilecek.

 

At Bayramı’na Yurtdışından Çok Sayıda Misafir Gelecek

 

Türkmenistan’da Nisan ayının son Pazar günü At Bayramı kutlanacak. Kutlama törenlerine yurtdışından çok sayıda misafirin gelmesi bekleniyor.  Bu konu Bakanlar Kurulu’nda görüşüldü. Kutlamalar kapsamında sergiler, konferans, atlı maraton koşusu, at yarışları düzenlenecek. Uluslararası Ahalteke Atçılık Birliği’nin 7.Konferansı düzenlenecek. Atların güzellik yarışması organize edilecek.

Ayrıca, bu bayram dolayısıyla Ahal vilayeti Ak buğday ilçesinde atlar için inşa edilen Uluslararası karantina merkezi hizmete açılacak.

 

Kırsal Program Kapsamında Yarım Milyar Yatırım Yapıldı

 

Türkmenistan Devlet Başkanı’nın Programı kapsamında Ocak-Mart aylarında 484,1 milyon manat değerinde yatırım gerçekleştirildi.

Söz konusu dönemde 1 sağlık evi, 281,5 bin metrekare konut, 150 kilometre uzunluğunda kanalizasyon, 897,3 kilometre uzunluğunda iletişim hattı çekildi. Sosyal-kültür amaçlı 64 tesisin, 30 su arıtma tesisinin ve konut inşası devam ettirilmektedir.

 

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

 

Ýene-de okaň

Angola Türkmenistana täze ilçi belledi

Türkmenistanyň başlangyjy bilen BMG-de durnukly ulag boýunça ýokary derejeli duşuşyk geçirildi

Türkmenistanyň “Galkan” topary finala çykdy

Ata Watan Eserleri

Aşgabat-Türkmenabat ýokary tizlikli awtomobil ýolunyň Tejen-Mary bölegi açyldy

Ata Watan Eserleri

Hormatly Prezidentimiz ýokary tizlikli Aşgabat – Türkmenabat awtomobil ýolunyň Tejen – Mary böleginiň açylyş dabarasyna gatnaşdy

Ata Watan Eserleri

Türkiýäniň ilçisi: Ankara-Aşgabat uçar gatnawlaryny ýola goýmak meýilleşdirilýär