DÜNÝÄ

Türkmenistan’ın ilk Devlet Başkanı anıldı

Türkmenistan halkı, 21 Aralık Türkmenistan’ın ilk Devlet Başkanı Saparmurat Niyazov’u anma törenlerine katıldı. Anma törenlerine, Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov da iştirak etti. Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcıları, bakanlar, devlet yetkilileri, yabancı büyükelçiler, Türkmenistan’ın yurtdışındaki büyükelçileri ve çok sayıda vatandaşın iştirak ettiği törenlerde, Türkmen Lider ilk önce Aşkabat’taki 10 yıl Bağımsızlık parkındaki Saparmurat Niyazov’un heykeline çelenk bıraktı ve ardından merhum Devlet Başkanı’nın defnedildiği Kıpçak köyüne giderek mezarına çelenk koydu.

Türkmenistan Devlet Başkanı burada yaptığı konuşmasında, her sene 21 Aralık günü Türkmenistan’ın ilk Devlet Başkanı’nı anma törenlerinin düzenlendiğini kaydetti. Saparmurat Niyazov’un Türkmenistan’ın bağımsızlığının perçinleştirilmesine ve çalıştığı dönemde Türkmenistan’ın dünyadaki itibarının yükseltilmesine büyük katkı sağladığını söyleyen Türkmen Lider, onun çalışmaları sonucunda Türkmenistan’ın tarafsızlık statüsünü kazandığını ifade etti.

Türkmen Lider, Türkmenistan’ın ilk Devlet Başkanı’nın yaptığı çalışmalarının her zaman halkın hafızasında yer alacağını kaydederek, bugün açtıklarını müzenin bunun örneği olduğunu belirtti. Daha sonra Türkmen Lider, Saparmurat Niyazov’un devlet işleri ve hayatını anlatan müzeyi dolaştı.  

Ardından camiyi ziyaret eden Türkmen Lider, Türkmenistan müftüsü ile dua etti. Daha sonra Türkmen Lider, camiden ayrıldı.

Türkmen Lideri’nin isteğiyle Kıpçak köyünde Türkmenistan’ın ilk Devlet Başkanı Saparmurat Niyazov’un anısına toplu sadaka yemeği verildi ve dualar edildi.  

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Bizi Sosyal Medyadan Takip Edin!

 Resmi  Facebook Hesabımız için  : 

 https://www.facebook.com/AtavatanTurkmenistanJournal/    

Resmi Line Hesabımız

https://line.me/R/ti/p/%40atavatanjournal

Line İD : @atavatanjournal

 Resmi Twitter Hesabımız için

https://twitter.com/AtavatanJournal

Resmi Linkedin Hesabımız için :       

 https://www.linkedin.com/in/atavatan-turkmenistan-journal-91a056134/

Ýene-de okaň

ABŞ-nyň ilçisi Klimow Türkmenistandaky wezipesini tamamlaýar

Eýranyň prezident saýlawlary üçin Türkmenistanda ses berişlik gurnalar

Türkmenistanda ýoga bilen meşgullanýanlaryň sany artýar

Peläniň ejesi 101 ýaşynda aradan çykdy

Türkmenistanyň SPECA-da başlyklyk eder

“Türkmenistan-Birleşen Arap Emirlikleri” işewürlik maslahaty geçiriler