TÜRKMENISTAN WE DÜNÝÄ HABARLARY
JEMGYÝET

Türkmenistan’ın Girişimiyle 12 Aralık Uluslararası Tarafsızlık Günü İlan Edildi

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nun Kararıyla 12 Aralık Uluslararası Tarafsızlık Günü olarak kutlanacak. BM Genel Kurulu, bazı devletler tarafından izlenen tarafsızlık politikasının, uluslararası barış ve güvenliğin güçlenmesine katkıda bulunabileceğini göz önünde bulundurarak, önemli bir karar aldı.

BM resmi internet sitesinde yer alan habere göre, Genel Kurul Türkmenistan’ın inisiyatifi kapsamında böyle bir karar aldı. 12 Aralık Türkmenistan’ın Daimi Tarafsızlık statüsünün aldığı tarihtir. 12 Aralık 1995 senesinde BM Genel Kurulu, Türkmenistan’ın Daimi Tarafsızlığı ile ilgili Karar almıştı. Bu tarih, Türkmenistan halkı için tarihi bir gün olurken, Türkmenistan hükümetinin ise uluslararası alandaki önemli bir başarısıdır.

BM Genel Kurulu, Uluslararası Tarafsızlık Günü anısına bütün üye ülkeleri "tarafsızlık" kavramının arkasında ne olduğu hakkında halkı bilinçlendirmeyi amaçlayan eğitim ve diğer faaliyetleri gerçekleştirmeye davet etti.

BM Genel Kurulu’nun Uluslararası Tarafsızlık Günü dolaysıyla aldığı Kararda “BM Genel Kurulu, bazı ülkeler tarafından izlenen tarafsızlık siyaseti, bölgesel hem de küresel düzeyde uluslararası barışın ve güvenliğin sağlanmasında ve dünya ülkeleri arasında huzurlu, samimi ve karşılıklı yararlı ilişkilerin gelişmesinde önemli rol oynayabilir” şeklinde ifadeler yer aldı. 

Ayrıca, BM Genel Kurulu, Genel Sekreterini önleyici diplomasi ilkelerini teşvik etmek amacıyla tarafsız devletler ile yakın işbirliği içeresinde olmaya davet etti.

12 Aralık 1995 yılında Tarafsızlık statüsüne kavuşan Türkmenistan, 2015 yılında Tarafsızlık statüsünün 20.yıldönümünü kutladı. Aynı yıl, BM Genel Kurulu tarafından Türkmenistan’ın tarafsızlığını perçinleştiren yine bir önemli karar alınmıştı.

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Ýene-de okaň

Arkadag şäheri: döwlet ähmiýetli şäher

Arkadag şäheri ÝUNESKO-nyň edarasynda tanyşdyryldy

Russiýanyň demir ýol kompaniýasy Türkmenistan bilen hyzmatdaşlygyny pugtalandyrar

Teswirle