JEMGYÝET

Türkmenistan’ın cam ağacı Orta Asya’nın en büyüğü

Yeni  yıl için hazırlıklar tüm dünyada son sürat devam etmektedir. Artık yeni yıl için son haftaya girildi. Tüm dünyada olduğu Orta Asya ülkelerinde de bu bayram büyük bir heyecan ve coşkuyla kutlanmaktadır. Ülkelerin önemli şehirleri ve kentleri cam ağaçları ile süslendi.

Orta Asya ülkelerinin başkentleri ise en büyük cam ağacına sahip oldu. Bu cam ağaçlarının arasında en büyüğü Türkmenistan’ın başkenti Aşkabat’taki cam ağacı oldu. Aşkabat’taki cam ağacı Alem Kültür ve Dinlenme Merkezi’nin önündeki meydana kuruldu. Her tarafı süslenen cam ağacının yüksekliği 38 metre.

Aşkabat’taki cam ağacının yüksekliğine en yakın ağaç Özbekistan’ın başkenti Taşkent’te dikildi. Taşkent’in Günçler Köşkü’nün önündeki meydana kurulan cam ağacının yüksekliği 35 metre. Tacikistan’ın başkenti Duşanbe’deki cam ağacı 28 metre, Kazakistan’ın EXPO-2017 fuarının yapıldığı alana dikilen cam ağacı 25 metre, Kırgızistan’ın başkenti Bişkek’teki cam ağacı da 25 metre yüksekliğindedir.

Türkmenistan’da cam ağaçlarının ışıkları 15 Aralık tarihinde yakıldı. Ülkenin her tarafı, özellikle Aşkabat’ın bütün sokakları ışıl- ışıl parlamaktadır.

Ülkede hediyeleşmeler devam ederken, hediyelik eşyalar, çeşitli bisküvi ve çikolatalardan oluşan hediyelik paketleri yok satmaktadır. Her yerde Yeni yıl için panayırlar alanları kurularak, çeşitli ürünler satışa sunuldu.

Ýene-de okaň

Azerbaýjan Türkmenistandan tebigy gaz almagy artdyrdy

Kaliforniýa uniwersitetiniň ALSA-nyň Prezidentligine Türkmenistanly hukukçy saýlandy

Baş Redaktor

Türkmenistanyň Prezidentiniň täze kitaby Moskwa şäherinde tanyşdyryldy

“Galkan” topary finalda Tatarystanyň topary bilen duşuşar

Ata Watan Eserleri

Angola Türkmenistana täze ilçi belledi

Türkmenistanyň başlangyjy bilen BMG-de durnukly ulag boýunça ýokary derejeli duşuşyk geçirildi