JEMGYÝET

Türkmenistan’ın Bağımsızlığının 25. Yıldönümü Ankara’da Kutlandı

Türkmenistan'ın bağımsızlığının 25. yıl dönümü dolayısıyla Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) ve Türkmenistan Ankara Büyükelçiliği'nin işbirliği ile bir program düzenlendi. "Atavatan Türkmenistan" Uluslararası dergisi imtiyaz sahibi Adem Kula'nın konuşmacı olarak katıldığı programa büyük ilgi oldu.

Programa Türkmenistan Ankara Konsolosu Murat Akmammedov, YTB Genel Başkanı Kudret Bülbül MHP Milletvekili Mehmet Günal, AK Parti Kars Milletvekili Selahattin Beyribey ve Milletvekili ve Türkiye Türkmenistan Meclislerarası Dostluk Grubu Başkanı Mehmet Gündoğdu katıldı. Programın açılış konuşmasını yapan YTB Başkanı Bülbül, Türkiye'nin Türkmenistan ve Türk dünyası ile çok köklü bir ilişkisi olduğuna vurgu yaparak, "Türkiye'de uzun yıllar en çok konuşulan konulardan birisi, yüzyıl öncesinde bu ilişkiler çok daha güçlüydü, Türkiye'deki bir dergi, bir gazete Türkmenistan'dan, Azerbaycan'dan, o coğrafyalardan çok daha yakından bilinirdi. Orada çıkan bir dergi, şiir, şair, bilim insanı, alim de buralardan çok yakından bilinirdi. Bugün bu kadar ileride bir bilgi birikimi henüz söz konusu değil ama inşallah birlikte çalışmalarımızla, çabalarımızla tarihteki bu mirası çok daha ileri götürürüz" diye konuştu.
Türkiye ve Türkmenistan'ın ortak tarihi, dili, dini ve kültürü paylaşan iki kardeş ülke olduğunun altını çizen Bülbül, "Halk arasında bir millet, iki devlet temelinde dengeli, karşılıklı, saygılı bir işbirliğine dayalı özel ilişkiler bulunmakta. Uzun yıllar Avrupa'da, Amerika'da bulunan vatandaşlarımız kendi haline bırakılmıştı. 2010 yılı itibariyle artık devletimiz onları sahiplenecek ve onları bulunduğu ülkelerde yalnız olmadıklarını hissettirecek bir kurum kurdu. YTB bu anlamda vatandaşlara yönelik çok yönlü çalışmalar sürdürüyor. Soydaş ve akraba toplulukları ile ilişkileri geliştirmeye yönelik de çok yönlü bir çaba içerisindeyiz" ifadelerini kullandı.

Türkiye Türkmenistan ekonomik ilişkilerinin 25 yılını değerlendiren Adem Kula, Türk iş dünyasının Türkmenistan’a borçlu olduğunu ve gelecek dönemde sanayi yatırımları ile Türkmenistan’a yatırımlar yapmaları gerektiğini söyledi. Geçen sürede 60 milyar dolarlık  inşaat işlerinin Türk müteahhit ve inşaat firmalarına verildiğinin altını çizen Kula, ticaret hacminde de 100 milyar doları bulduğunu söyledi. Türkmenistan'ın yeni kurulan bir devlet olduğunu fakat buna rağmen "veren ülke" konumunda bulunduğunu, Türk inşaat firmalarının  Türkmenistan'da  yüksek disiplin ve standartlarda üst yapı yatırımların Türkmenistan’da öğrendiklerini ve geliştirdiklerini ifade ederek, Türk işdünyasının Türkmenistan’ın Devlet Başkanı sayın Gurbanguli Berdimuhamedov’a teşekkür ettiğini söyledi. Gelecek ikinci asırda Türkmenistan ekonomisinin de reforme olarak sanayi alanında ileri teknoloji ve inovasyonu dikkate alan yatırımlarla daha da hızlı gelişeceğini ve Türk firmalarının bu yeni dönemde yabancı finans/yatırım kuruluşlarının da desteğini alarak bu alana yönelmeleri tavsiyesinde bulundu.

Konuşmaların ardından katılımcılar açılan resim sergisini gezdi.

Ýene-de okaň

“Ýüpek ýoly” rallisi: türkmen türgenleri baýrakly dolanýarlar

Türkmenistanyň Daşary işler ministrliginde täze departamentler döredildi

Ata Watan Eserleri

Daşkent şäherinde «Türkmenistanda öndürilen» atly türkmen harytlarynyň milli sergisi geçirildi

“Galkynyş” tans topary Türkiýede 2-nji orny eýeledi

Türkmenistanyň Mejlisi täze kanunçylyk namalaryny kabul etdi

Messili Argentina – Kopa Amerikanyň çempiony

Ata Watan Eserleri