JEMGYÝET

Türkmenistan’ın Altın Asır takımı şampiyon oldu

Türkmenistan futbol liginde sona yaklaşıldı. Ligin bitimine 5 hafta kala, Türkmenistan İletişim Bakanlığı’nın Altın Asır takımı şampiyonluğunu ilan etti. Altın Asır takımının en yakın takipçisi Balkan takımı geçen hafta Aşkabat takımı ile 2:2 berabere kalması sonucunda ligin şampiyonu belli oldu. Altın Asır ise Şagadam takımını 2:1’lik skorla yendi. Altın Asır bu maç sonucunda puanını 83’e çıkararak, şampiyon oldu.

Böylece, Altın Asır takımı bu sene kupa sayısını 2’ye çıkardı. Bir hafta önce Türkmenistan Kupası’nı kazanan Altın Asır aradan geçen bir hafta sonra ise ligdeki birinciliğini garantiledi. Türkmenistan İletişim Bakanlığı’nın takımı Altın Asır, gelecek yıl Asya Futbol Konferderasyonu’nun ikinci dereceli turnuvası olan AFK Kupası’nda mücadele etme hakkını kazandı.

Altın Asır takımı 2008 yılından bu yana Türkmenistan Birinci Futbol Ligi’nde mücadele ediyor. Her sene kadrosunu güçlendiren bu takım üst üstte 3 yıl lig şampiyonu oldu. Bu sene Altın Asır namağlup şampiyon olma başarısını gösterdi.

Ligi ikincilik ile bitirme şansı olan Balkan takımının 31 tur sonucunda puan durumunu 66’a çıkardı. Üçüncü sıradaki Energetik takımının puanı ise 58.

Birinci ligde en çok gol atan oyuncuların sıralamasında ilk basamakta şampiyon olan Altın Asır takımının fotvet oyuncusu Süleyman Muhadov bulunuyor. Süleyman Muhadov 31 tur sonucunda 26 gol atmayı başardı. Takım arkadaşı Murad Yagşiyev ise 18 gol ile ikinci sırada yer alıyor.

Türkmenistan Birinci Futbol Ligi 30 Kasım’da son buluyor. Türkmenistan liginde 10 takım mücadele ediyor.

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Ýene-de okaň

Haj parzyny berjaý etmek üçin 289 zyýaratçy Saud Arabystana gider

Ata Watan Eserleri

Gazagystanyň Prezidenti Türkmenistanyň daşary işler ministrini kabul etdi

Türkmenistanda iýun aýynda geçiriljek esasy çäreler

Türkmenistan Hytaý, Ýaponiýa, Koreýa Respublikasy bilen hyzmatdaşlygy ösdürer

Mary-Tejen-Aşgabat ugry boýunça welosiped ýörişi geçiriler

Çoganly ýaşaýyş toplumynda iki gatly 136 sany ýaşaýyş jaýy açylyp ulanmaga berildi