TÜRKMENISTAN WE DÜNÝÄ HABARLARY
JEMGYÝET

Türkmenistan’dan Uyuşturucuya Karşı Dev Mücadele

Uyuşturucu insanlığın düşmanı olup, dünyada uyuşturucuya karşı mücadele verilmesine rağmen illegal uyuşturucu ticaretinin kökü tam olarak kazılamamıştır. Türkmenistan bu alanda önemli mücadele vermekte olup, bu mücadelesi dünyada takdir görmektedir. Yakalan uyuşturucu, uluslararası kurallara uygun olarak yakılmaktadır.

 

10 Aralık günü Ahal eyaletinin Ak buğday ilçesinin Bagabat mevkiine yakın bir yerde özel olarak kurulan sobada çok miktarda uyuşturucu ve sigara yakılarak yok edildi.  Etkinliğe yabancı misyon şefleri, sivil toplum kuruluşların, gazetecilerin ve hukuk ve askeri yetkililerin katılımıyla gerçekleştirdi.

 

 

Türkmenistan uyuşturucuya karşı mücadele için uluslararası toplum ile işbirliği yapmaktadır. Türkmenistan günümüzde, uyuşturucuyla mücadele konusunda BM’nin  1961, 1971 ve 1988 yıllarında kabul edilen ilgili uluslararası anlaşmalara taraftır. Türkmenistan ayrıca, BM Uyuşturucu ve Cinayetler İdaresi (UNODC) ile Orta Asya ülkeleri ile birlikte Orta Asya’da uyuşturucuyla karşı mücadele etmek konusunda MoU imzalamıştır.

 

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı

 

Ýene-de okaň

Awaza forumy: deňze çykalgasy bolmadyk döwletlere maýa goýumlary gönükdirmek möhümdir

Ata Watan Eserleri

Türkmenistanyň başlangyjy bilen gol çekilen Aşgabat ylalaşygynyň gerimi giňeýär

Ata Watan Eserleri

Türkmenistan ulag ulgamynda halkara resminamalara gol çekdi

Ata Watan Eserleri