JEMGYÝET

Türkmenistan’dan Uyuşturucuya Karşı Dev Mücadele

Uyuşturucu insanlığın düşmanı olup, dünyada uyuşturucuya karşı mücadele verilmesine rağmen illegal uyuşturucu ticaretinin kökü tam olarak kazılamamıştır. Türkmenistan bu alanda önemli mücadele vermekte olup, bu mücadelesi dünyada takdir görmektedir. Yakalan uyuşturucu, uluslararası kurallara uygun olarak yakılmaktadır.

 

10 Aralık günü Ahal eyaletinin Ak buğday ilçesinin Bagabat mevkiine yakın bir yerde özel olarak kurulan sobada çok miktarda uyuşturucu ve sigara yakılarak yok edildi.  Etkinliğe yabancı misyon şefleri, sivil toplum kuruluşların, gazetecilerin ve hukuk ve askeri yetkililerin katılımıyla gerçekleştirdi.

 

 

Türkmenistan uyuşturucuya karşı mücadele için uluslararası toplum ile işbirliği yapmaktadır. Türkmenistan günümüzde, uyuşturucuyla mücadele konusunda BM’nin  1961, 1971 ve 1988 yıllarında kabul edilen ilgili uluslararası anlaşmalara taraftır. Türkmenistan ayrıca, BM Uyuşturucu ve Cinayetler İdaresi (UNODC) ile Orta Asya ülkeleri ile birlikte Orta Asya’da uyuşturucuyla karşı mücadele etmek konusunda MoU imzalamıştır.

 

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı

 

Ýene-de okaň

Beýik Britaniýanyň daşary işler ministri Aşgabada geldi

Türkmenistan bilen Beýik Britaniýa täze ylalaşyklara gol çekdiler

Beýik Britaniýanyň daşary işler ministri Merkezi Aziýa saparyna başlady

“Galkanyň” hokkeýçileri «Türkmenistanyň at gazanan sport ussady» diýen hormatly ada eýe boldular

“Galkan” – çempion

Ata Watan Eserleri

Türkmenistanyň Prezidentiniň täze kitaby Ankarada tanyşdyryldy