TÜRKMENISTAN WE DÜNÝÄ HABARLARY
JEMGYÝET

Türkmenistan’dan Tokyo Olimpiyatları’na iddialı hazırlık

Türkmenistan 2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları hazırlıklarını hızlandırdı. Ulusal Spor ve Turizm Enstitüsü’nde 32. Yaz Olimpiyat Oyunları Organizasyon Komisyonu toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıya, Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcıları, bakanlar, kamu kurum yetkilileri, Ulusal Spor ve Turizm Enstitüsü öğretim görevlileri ve öğrenciler katıldı.

Toplantıda, uluslararası spor işbirliğinin genişletilmesi, 2020 Olimpiyatlarına milli takımın katılımı, hazırlık sürecinin organizasyonu gibi konular değerlendirildi. Ülkede sporcuların Tokyo Olimpiyatları’na hazırlanması için bütün koşulların oluşturulduğu ifade edildi.

Türkmenistan milli takımın Tokyo hazırlığı konusunda Aşkabat’taki Olimpiyat Kompleksi ve Avaza Turizm Bölgesindeki spor kompleksi tesisleri hazır edildiği belirtildi.

2020 Olimpiyatlarına hazırlık amacıyla Gürcistan, Ukrayna ve Rusya’dan judo, boks, serbest güreş ve halter konusunda deneyimli antrenörler davet edildi. Rusya’dan Çeçen asıllı ve Türk vatandaşılığı bulunan Ramazan Şahin, serbest güreş dalında Türkmen sporcuları yetiştirecek. Boksa dalında Ukraynalı çalıştırıcı ile anlaşmaya varıldığı ifade edildi.

2020 Tokyo Olimpiyatları’na hazırlanan sporculara gerekli kaliteli ve güvenli yiyecekler, ilaçlar ve tıbbi bakım sağlanacaktır.

Ayrıca, Tokyo Olimpiyatları hazırlıklar amacıyla Türkmenistan Spor ve Gençlik Politikalar Bakanlığı ile Japonya’nın  Tendo şehrinin Belediye Başkanlığı arasında bir anlaşma sağlandı. Bu anlaşma kapsamında Türkmenistan milli takımı için Tendo kentinde bir antrenman merkezi oluşturulacak.

Türkmen sporcularının Olimpiyat Oyunları’na hazırlanması kapsamında giderlerin finanse edilmesi için Türkmenistan Devlet Başkanı’nın Kararıyla Spor ve Gençlik Politikalar Bakanlığı bünyesinde fon oluşturuldu ve ilgili bakanlıkların katılımıyla ortak bir özel çalışma grubu kurulacak.

Aşkabat Belediye Başkanlığı ile ortaklaşa yapılan çalışmalar çerçevesinde boks, judo, halter, atletizm, serbest ve Greko-Romen güreş, yüzme dallarında hazırlıklar yapılmaktadır. Belediye Başkanlığı bu spor dalları için Olimpiyat Kompleksi’nde özel bir spor altyapısı oluşturacak.

Tekstil Bakanlığı ve Aşkabat Modalar Evi, Türkmenistan milli takımının kafilesi için spor kıyafetler hazırlayacak. Spor kıyafetleri 2 çeşit olup, birisini sporcular açılış ve kapanış törenlerinde giyecek, diğeri  ise yarışma döneminde giyecek.

Türkmenistan Ticaret ve Dış ekonomik İlişkiler Bakanlığı ile Sanayiciler ve Girişimciler Birliği sporcuların beslenmesi konusu ile ilgilenecek. Bunun için dünya tecrübesi analiz edilerek, bunun için beslenme malzemeleri hazırlanacak.

2020 Olimpiyatlarına katılma hakkı elde etmek için, Türkmen sporcularının katılması planlanan 30 uluslararası yarışma listesi hazırlandı. Ayrıca, yabancı ülkelerde 20’nin üzerinde hazırlık kampının yapılması bekleniyor.

Ýene-de okaň

Awazada sammit: Azerbaýjan, Türkiýe we Türkmenistan

Baş Redaktor

Türkmenistanda Halkara habarlar merkezi dörediler

Türkmenistanyň Prezidenti Birleşen Arap Emirlikleriniň ýolbaşçylaryny gutlady

Teswirle