BIZNES

Türkmenistan’dan Suudi Arabistan’a ‘enerjik ziyaret

Türkmenistan Devlet Bakanı ve Türkmengaz Devlet Kurumu Başkanı Murat Arçayev başkanlığındaki heyet, Suudi Arabistan’da çalışma ziyaretinde bulunmaktadır.

Türkmenistan Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, Türkmen heyeti, Suudi Arabistan Krallığı Enerji, Sanayi ve Maden Kaynakları Bakanı Khalid Bin Abdulaziz Al-Faleh ile bir araya geldi.

Enerji diplomasisi, Türkmenistan’ın dış politikadaki en öncelikli alanlarından birisini teşkil etmektedir. 2008 ve 2013 yıllarında Türkmenistan Devlet Başkanı’nın girişimiyle BM Genel Kurulu tarafından “Enerji kaynaklarının güvenilir ve sürdürülebilir bir şekilde aktarılması ve sürdürülebilir kalkınma ve uluslararası işbirliğinin sağlanmasındaki rolü” konusunda kararlar alındı. Bu kararlar kapsamında Türkmenistan, TAPİ projesini hayata geçirmektedir.

Türkmenistan’dan Afganistan’a ve oradan Pakistan ve Hindistan’a uzanacak boru hattı projesi, Suudi Arabistan Krallığı tarafından da desteklenmektedir. Daha önce Krallığın sağladığı mali destekle bu proje için boru satın alınmıştı. Ayrıca, Suudi Arabistan’ın ve dünyanın en büyük şirketlerinden olan Suudi Aramco’nun da TAPİ projesinde yer almak istediği ifade edilmişti.

Ýene-de okaň

Maşat şäherinde “STAR EXPO 2023” atly sergi geçirildi

5-nji dekabrda Türkmenistanda baýramçylyk söwdasy başlar

Amerikaly milliarder Çarli Manger aradan çykdy

Ata Watan Eserleri

Türkmen wekiliýeti Gruziýada geçirilen energetika forumyna gatnaşdy

“EKSPO-2030” bütindünýä sergisi Saud Arabystanyda geçiriler

Ata Watan Eserleri

Azerbaýjanyň ministri: türkmen-azerbaýjan söwda möçberi 10 esse artdy