BIZNES

Türkmenistan’dan çimento fabrikası için Uluslararası Yatırım İhalesi

Sanayileşme yolunda büyük yatırımlara imza atan Türkmenistan, yeni endüstriyel tesislerin inşasına büyük önem vermektedir. 2030 yılı kalkınma programı kapsamında Türkmenistan sanayi ve endüstriyel tesislerin pek çoğunu inşa etmek için yoğun mesai harcamaktadır. 

Bu sene itibariyle 3,4 milyar dolarlık polipropilen ve polietilen üreten polimer fabrikasını, 1,5 milyar dolarlık amonyak ve üre üretim fabrikası, 375 milyon dolarlık cam ve cam ürünleri fabrikasını hizmete açan Türkmenistan, yeni endüstriyel tesislerin inşası için uluslararası yatırım ihalelerini açtı.

Türkmenistan Sanayi Bakanlığı, Cam ve Cam ürünleri Fabrikası’na ek olarak bir gece-gündüzde 100 ton üretim kapasiteli cam kaplar üretim ünitesinin inşa edilmesine yönelik uluslararası yatırım ihalesinin ardından şimdi Lebap vilayetinde yıllık 1 milyon ton üretim kapasiteli çimento fabrikasının anahtar teslimi inşasına yönelik ihale açtı.

Proje ülkenin doğusunda Özbekistan’a ve Afganistan’a yakın olan Lebap vilayetinde inşa edilmesi öngörülüyor. İhale ilan bildirisinde yer alan bilgiye göre, söz konusu ihaleye yatırım, kredi ve diğer finans kaynaklarını çekebilecek şirketler davet edilmektedir.

İhale ilanı bugün Türkmenistan resmi gazetelerinde yayınlandı. Bugünden itibaren 30 gün içerisinde teklifler kabul edilmektedir. İrtibat bilgileri: Aşkabat ş, Arçabil ave 132/ 00 993 12 39 00 17/19/20/21

Öte yandan, bugünkü resmi gazetelerde 600 kilometrelik Aşkabat-Türkmenabat otobanının inşası, projelendirilmesi ve hayata geçirilmesi için danışmanlık hizmeti sunabilecek şirket arayışı için de uluslararası ihale açıldı. Söz konusu ihale ‘Türkmen otoban’ anonim şirketi tarafından yayınlandı. Bu proje için de Türkmenistan hükümeti özel sektöre  2.4 milyar dolarlık mali destek yardımında bulunacak.

 

Ýene-de okaň

“Bagtyýar” paromy Russiýa ugrady

Aşgabatda Demir ýollaryň hyzmatdaşlygy guramasynyň maslahaty geçiriler

Türkmenistanyň welaýatlarynda mineral dökünler üçin ammarlar gurlar

Türkmen telekeçileri 135 million dollarlyk oba hojalyk önümlerini eksport etdi

Almatada 13-nji Merkezi Aziýa söwda forumy geçiriler

Türkmenistanyň pomidorlarynyň eksporty 3 göterim ýokarlandy