JEMGYÝET

Türkmenistan’dan Endonezya ve Hindistan’a tebrik

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, Endonezya’daki cumhurbaşkanlığı seçimlerini tekrar kazanan mevcut Cumhurbaşkanı Joko Widodo’ya ve Hindistan’daki parlamento seçimlerini kazanan Hindistan Başbakanı Narendra Modi’ye tebrik mesajı gönderdi.

Türkmen Lider, Endonezyalı mevkidaşı Widodo’ya cumhurbaşkanlığı görevine yeniden seçilmesi dolayısıyla bu görevinde başarı dileklerinde bulundu.

Devlet Başkanı aynı zamanda Hindistan’daki parlamento seçimlerinden büyük bir zaferle çıkan Bharatiya Janata Party (BJP) partisi Başkanı ve aynı zamanda Babakan Narendra Modi’yi kazanan başarısıyla tebrik etti.

Türkmen Lider, Modi’ye gönderdiği mesajında, iki ülke münasebetlerindeki yüksek düzeyin Türkmenistan ile Hindistan arasındaki işbirliğinin ve bütün alanlardaki devletlerarası ilişkilerin gelecekte de üst düzeyde devam etmesine hizmet edeceğini ifade etti.

Devlet Başkanı ayrıca, Hindistan Başbakanı Narendra Modi’ye görevinde başarılar diledi.

Hindistan’da 11 Nisan’da başlayan ve 5 hafta süren 7 aşamalı seçim sonucunda Hindistan Başbakanı Narendra Modi’nin başkanlığını yaptığı Hindistan Halk Partisi’nin (BJP) parlamentonun alt kanadı Lok Sabha’daki (Halk Meclisi) 542 sandalyenin 299’unu kazanarak, tek başına hükümet kurmak için gerekli çoğunluğa ulaştı.

Hindistan’da dünyanın en uzun seçimi olan parlamento seçimleri 7 aşamada gerçekleştirildi ve seçimde yaklaşık 900 milyon kayıtlı seçmen oy kullandı.

Ýene-de okaň

Türkmenistanyň Prezidentiniň BMG-niň Baş sekretarynyň orunbasary bilen duşuşygy

Türkmenistan howanyň üýtgemegi boýunça Sebit merkezi başlangyjyny öňe sürýär

Türkmenistan teklip edilýän Howa we Saglyk boýunça Jarnamany goldaýar

Türkmenistan Ählumumy metan borçnamasyna goşuldy

Ata Watan Eserleri

Türkmenistanyň Prezidenti Bütindünýä howa Sammitiniň açylyş dabarasyna gatnaşdy

Türkmenistanyň Prezidenti Dubaýa bardy