DÜNÝÄ

Türkmenistan’dan Dev İnşaat hamlesi

Son dönemde Türkmenistan’da büyük inşaat hamlesi devam ediyor. Son birkaç gün içinde Türkmenistan Hükümeti büyük inşaat projelerini gündemine aldı, ilgili ulusal ve uluslararası ihaleleri ilan etmeye başladı. Ekonominin daha da canlandırılmasına, ek istihdamın yaratılmasına, dış ticaretin daha da artmasına imkân verecek yeni inşaat projeleri yerli ve yabancı şirketler tarafından hayata geçirilecek. Dün Türkmenistan Bakanlar Kurulunda da yeni inşaat projeleri gündeme geldi. İşte yakın gelecekte hayata geçirilecek bazı projeler:

Türkmenbaşı Petrol Rafinerisi’nde Koks Ünitesi İnşa Edilecek

Bakanlar Kurulu’nda Türkmenbaşı Petrol Rafinerisi’nde koks ünitesinin inşa edileceği açıklandı. Bununla ilgili uluslararası ihale açılacağı belirtildi. Bu ünitenin inşa edilmesi, rafineride sıvılaştırılmış gaz, benzin, dizel yakıt, petrol kok ve katrının üretim hacmini artıracaktır. Ayrıca asfalt üretiminde kullanılan yol bitümünün kalitesini iyileştirecektir.

Uluslararası ihaleye katılacak şirketlerden yeni tesisin inşasında hidrokarbon kaynaklarının rasyonel kullanımını ve çevre güvenliğini sağlamak için son teknolojilerin kullanılması isteneceği belirtildi.

Aşkabat’ın Batısında Yeni Yaşam Kompleksi İnşa Edilecek

Aşkabat’ın batı kısmında yer alan Abadan ilçesinde yeni yaşam kompleksi inşa edilecek. Bakanlar Kurulu’nda bununla ilgili bilgi verildi. 32 hektar alanda 35 tane 32 daireli 4 katlı konutların, 160 çocuk kapasiteli kreşin, 600 talebelik okulun ve dev bir ticaret merkezinin kurulması hedeflenmektedir. Proje, 5 yıl içerisinde 2 aşamada inşa edilecek. Söz konusu proje, Sanayi Bakanlığı tarafından yürütülecek.

Ahal Vilayetinde Yeni Sanatoryum Kurulacak

Bakanlar Kurulu’nda Ahal vilayetinin Ak buğday ilçesinin Bagabat kasabasında 200 kişilik sanatorum inşa edileceği açıklandı.

Yeni sanatoryum, tanı birimi, fizyoterapi, tıbbi ve diğer bölümleri içerecek ve uluslararası standartlara uygun yenilikçi tıbbi ekipmanlarla donatılması planlanmaktadır.

 

Mimari Projeler Patentlerle Korunacak

Türkmenistan, mimari projeleri intihal seviyesinden korumak istiyor. Devlet Başkanı, Bakanlar Kurulu toplantısında bununla ilgili talimatta bulundu. Türkmen Lider, Türkmenistan’da birçok çeşitli mimari projelerin inşa edildiğini ve onlarında Guinness Rekorlar Kitabına girdiğini kaydetti. Bu bağlamda, Türkmen Lider inşaat sözleşmelerine bir madde eklenerek, orijinal mimari projeleri intihalden korumak amacıyla patent verilmesi gerektiğini ifade etti.

Her bir sözleşme imzalandığında bu maddenin yer alması gerektiğini ifade eden Devlet Başkanı, büyük ve önemli projeler için patent verilmesini istedi.

Türkmen Lider ayrıca, inşaat ile ilgili bütün ihalelerin Türkmenistan İnşaat ve Mimarlık Bakanlığı tarafından yürütülmesi gerektiğini ifade etti.

İnşaat ihale ilanları Atavatan Türkmenistan Bülteninde

Son dönemde büyük inşaat projelerine start vermeye hazırlanan Türkmenistan’da, ilgili ihale ilanlarını yayınlamaya başladı. Türkmenistan ihale ilanlarını haftada iki defa yayınlanan Atavatan Türkmenistan Haber-Analiz ve İhale Bülteninden  (THAB) takip edebilirsiniz. Türkçe olarak yayınlanan Bültende, ayrıca Türkmenistan’la ilgili güncel haberleri,  önemli ekonomik gelişmeleri, şirket haberlerini, hukuk, enerji, yatırım ve ekonomi alanındaki analizleri bulabilirsiniz. Bültene abone olmak için atavatan@atavatan-turkmenistan.com  ya da 0212 550 6149 irtibat hattı ile iletişime geçebilirsiniz. Bülteni incelemek ve Size özel abone teklifini almak için Bülten ekibi ile iletişime geçebilirsiniz. 

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Bizi Sosyal Medyadan Takip Edin!

 

Resmi Line Hesabımız

https://line.me/R/ti/p/%40atavatanjournal

Line İD : @atavatanjournal

 Resmi Twitter Hesabımız için

https://twitter.com/AtavatanJournal

Resmi Linkedin Hesabımız için :       

 https://www.linkedin.com/in/atavatan-turkmenistan-journal-91a056134/

Resmi  Facebook Hesabımız için  : 

 https://www.facebook.com/AtavatanTurkmenistanJournal/    

 

 

 

Ýene-de okaň

Ankarada Halkara Bitaraplyk güni mynasybetli sport bäsleşigi geçirildi

Russiýada Prezident saýlawlarynyň senesi kesgitlendi

Teýlor Swift – ýylyň “adamy” saýlandy

Ata Watan Eserleri

Türkmen-awstriýa hyzmatdaşlygy maslahatlaşyldy

Hazarýaka döwletleriniň daşary işler ministrleriniň duşuşygy Türkmenistanda geçiriler

Putin Saud Arabystanyda we BAE-de saparda bolar