TÜRKMENISTAN WE DÜNÝÄ HABARLARY
JEMGYÝET

Türkmenistan’dan Asya Halter Şampiyonası’nda 4 bronz madalya

Bugünler Türkmenistan’ın başkenti Aşkabat’taki Olimpiyat Köyü’nde Asya Halter Şampiyonası düzenleniyor. Şampiyonanın ilk 2 gününde Türkmen sporcu Yulduz Cumabayeva ve Kristina Şeremetova 2’şer bronz madalya kazandı. Türkmenistan madalya sayısı 4 ‘e yükseldi.

Olimpiyat Köyü’nün Dövüş Sanatları Arenasındaki Asya Şampiyonası’na 30 ülkeden 200 civarında sporcu katılıyor. Türkmenistan turnuvanın ilk gününde 2 bronz madalya kazanırken, Çin ve Vietnamlı sporcuların üstün performansı gözlerden kaçmadı.

Türkmen Devlet Spor ve Turizm Enstitüsü öğrencisi Yulduz Cumabayeva, gösterdiği üstün başarısı ile 2 bronz madalya kazandı. Ayrıca, Yulduz her iki disiplinde Asya Şampiyonası’nda madalya kazanan ilk halterci oldu. Kristina Şeremetova da, 53 kiloda mücadele ettiği turnuvada 3’ncü olmayı başardı.

Erkeklerin arasındaki yarışta A grubunda 56 kiloda Çinli Long Decheng  ve 62.kiloda Kuzey Koreli  Sin Chol Bom altın madalya kazandı. B grubunda ise Kuvetyli Abdulla Alhatem ve Birleşik Arap Emirliğinden Abdullah Halifa birinciliği paylaştı.

Asya Şampiyonası’nın 3.ncü günüde kadınlar 63 kiloda, erkekler 69 kiloda mücadele etti. Kadınlar müsabakasında Kuzey Koreli Un Sim Rim 3 altın madalya kazanarak, büyük başarıya imza attı. Erkekler müsabakalarında ise Kazakistanlı sporcu Albert Linder 2 altın madalya kazandı.

Türkmenistanlı sporculardan Tolkunbek Hudaybergenov, 297 kilo ağırlık kaldırarak, Asya şampiyonasında 6.sırada yer aldı. Türkmen sporculardan Meretguli Sahetmuradov ise 294 kilo ağırlık kaldırarak, 7.nci oldu.

Şampiyonanın 4.ncü gününde kadınlar 69 kiloda, erkekler ise 77 kiloda mücadele edecek.

26 Nisan tarihinde Olimpiyat Köyünde yine 2 uluslararası turnuva başlayacak. Yüzme ve kikboksing alanında yarışlar yapılacak.

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Ýene-de okaň

Hytaýda “Hytaý-Merkezi Aziýa” formatynyň çäklerinde birinji sammit geçiriler

Dünýäniň liderleri Türkmenistanyň Prezidentine gutlag hatyny iberdi

Şu gün – Halkara Nowruz güni

Teswirle