TÜRKMENISTAN WE DÜNÝÄ HABARLARY
SPORT

Türkmen spor dünya basını

18-24 Eylül 2016 tarihinde Türkmenistan’ın başkenti Aşkabat’ta düzenlenen Uluslararası Spor Medya Forumu dünya basınında geniş yankı buldu. Spor alanında ciddi atılımların gerçekleştirildiği Türkmenistan’da, 1.Asya Spor Gazetecileri Toplantısı’nın düzenlenmesi ülkenin spor alanındaki başarısını bir kez daha kanıtladı.

Söz konusu uluslararası organizasyon, Uluslararası Spor Basın Derneği (AIPS) ve Asya Spor Basını Derneği (AİPS Asia)’nın resmi internet siteleri olmak üzere Asya’nın ve Avrupa’nın önde gelen basın kuruluşları tarafından dünya kamuoyuna duyuruldu. http://www.aipsmedia.com/, http://isportdirect.in/, http://www.express.com.pk/, http://sportsworldpk.com/, http://e.jang.com.pk/, http://asiaaips.com/, http://atavatan-turkmenistan.com/  gibi birçok basın kuruluşunun internet sitelerinde Aşkabat’ta düzenlenen dev spor organizasyonluğu ile ilgili haberler geniş yankı buldu.

Uluslararası Spor Basın Derneği (AIPS) ve Asya Spor Basını Derneği (AİPS Asia)’nın üyesi olduğu ülkelerinden geniş katılımın gerçekleştirdiği toplantı, 2017 yılında Türkmenistan’da yapılacak Kapalı Salon ve Savaş Sanatı 5.Asya Oyunları’na adandı. Foruma Türkiye’den Türkiye Spor Yazarlar Derneği Genel Sekreteri katıldı. Bu dev spor organizasyonluğu, “Atavatan Türkmenistan “uluslararası dergisi, “Tepe Türkmen” şirketi ve “Yimpaş “alışveriş Merkezi’nin sponsorluğunda yapıldı.

ASİAAİPS.COM: ASYA SPOR GAZETECİLERİNİ İLK TOPLAYAN ÜLKE – TÜRKMENİSTAN

Asya Spor Derneği’nin resmi internet sitesinde Aşkabat’taki uluslararası düzeyde yapılan spor medya forumu geniş olarak yer aldı. Kuruluşun haber sitesinde medya forum kapsamında yapılan bütün etkinlikler yer aldı. Özellikle AİPS ASİA Başkanı Muhammed Kasım’ın uzun zamandır düşünülen gelen ve Asyalı spor gazetecilerinin bir araya getirilmesi yönündeki çalışmanın Türkmenistan’ın girişimiyle başarılı bir şekilde organize edildiği haberlerde öne çıkan başlıkların birini teşkil etti.

Ayrıca, diğer haber sitelerde yer alan haberlerde de, sporun geliştirilmesinin ve sağlıklı yaşam tarzının güçlendirilmesinin devlet politikasının en önemli önceliklerinden birisi olan ülke konumundaki Türkmenistan, Asya spor gazetecilerini bir araya toplayan ilk ülke olduğu belirtildi. AİPS ASİA Başkanı Muhammed Kasım, Asya iklimindeki spor gazetecilerini bir araya getirmek için uzun zamandır uğraş verdiklerini, ancak bunun Türkmenistan’da gerçekleştirildiğini büyük gururla bahsettiği yönündeki haberler büyük ilgi gördü.

Muhammed Kasım, Türkmenistan’da meslektaşları ile birlikte Aşkabat’ta gerçekleştirilecek 5. Asya Oyunları’nı tanıtacaklarını ve ayrıca bu toplantı ile Asya ikliminde spor gazetecilerin derneğinin daha da güçleneceğini değerlendirdiklerini ve bu alanda önemli mesafe kat edildiğini belirtti.

AİPS ASİA Başkanı Kasım, Asya Spor Gazetecileri Derneği’nde yeni bir kurumun çalışmaya başladığını ve bundan sonra çalışmaları durmadan devam ettireceklerini ifade etti. Muhammed Kasım, Aşkabat’taki toplantının derneğin işinin istikrarlı bir şekilde devam ettirilmesine büyük olanak sağladığını belirtti.

isportdirect.in: ASYA SPOR GAZETECİLERİ GÜNÜ KUTLANDI

Bunun yanı sıra birçok site ile birlikte isportdirect.in haber sitesinde Asya spor gazetecilerinin gününün Türkmenistan’da çeşitli etkinlikler ile kutlandığı belirtildi. Haberler siteleri uluslararası medya forumun günlük gelişmelerini abonelerine ulaştırmayı başardı. Haberlerde, Türkmenistan Devlet Televizyonu ve AİPS Asia tarafından organize edilen Spor Medya Forumu, kendi alanında bir ilki oluşturduğu belirtildi. Ayrıca, haberlerde Asya ve Avrupa’yı kapsayan 26 ülkeden çok sayıda katılımın gerçekleştirildiği forum kapsamında Asya Spor Gazetecileri gününün kutlandığı ifade edildi.

Forumun oturumunda Uluslararası Spor Basın Ajansı (AIPS), Asya Spor Basını Derneği, birkaç ülkeden Spor Gazeteciliği Federasyonu, «Al Jazeera», «Eurasia TV» televizyon kanalları, Atavatan Türkmenistan uluslararası dergisinin yöneticisi ve diğer saygın kurumların temsilcileri tarafından yüksek düzeyde spor etkinliklerinin organizasyonunda ve hazırlıklarında medyanın rolü hakkında ve Asya oyunlarına hazırlıklarda birlikte alınan tedbirlerin verimliliği hakkında konuşmalar yapıldı. Forumun başlangıcından itibaren birçok katılımcı kendi yayınlarında Türkmen sporcularının ödüllendirilmesini, forumda yapılan konuşmaların detaylı raporunu vurguladı ve 2017 Asya Oyunları'na hazırlığı hakkında beğenilerini sundular.

Uluslararası Spor Yazarları Birliği’nin (AIPS) Asya Spor Yazarları Derneği (AİPS Asia) Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov’u Türkmenistan’da sporun geliştirilmesine ve spor alanında uluslararası işbirliğine yaptığı katkılardan dolayı Altın Madalya ödülüne layık gördü.

AİPSMEDİA.COM: DEVLET BAŞKANI’NA ANLAMLI ÖDÜL

Uluslararası Spor Yazarları Birliği’nin (AIPS) Asya Spor Yazarları Derneği (AİPS Asia) tarafından Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov’a takdim edilen Altın madalya birçok sitede geniş yer buldu. Bu konuyla ilgili haberler basında geniş yer buldu ve şu şekilde yer aldı.

Türkmenistan’daki AİPS Asia spor yazarlarının 1. toplantısına katılan AİPS Asia Başkanı Muhammed Kasım, Bakanlar Kurulu toplantısına katıldı. Türkmenistan Bakanlar Kurulu toplantısında konuşma yapan Muhammed Kasım, Asya ülke liderleri arasında ilk olarak Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov’un AİPS Asia’nin büyük ödülüne layık görüldüğünü ifade etti.  Bakanlar Kurulu’nda AİPS Asia Başkanı Kasım, Sayın Devlet Başkanı’na ödülünü takdim etti.

Bu ödül için AİPS Asia Başkanı’na teşekkür eden Sayın Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov, sporun barış elçisi olduğunu ve dünyadaki bütün ülke halklarını birleştiren bir güç olduğunu kaydetti. Sayın Devlet Başkanı, kendisine takdim edilen Altın madalyanın Türkmen sporcularının, antrönerlerinin ve genel anlamda spor alanında kazanılan başarıların bir sembolü olduğunu belirtti.

Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, Türkmenistan’ın uluslararası sporun geliştirilmesine yaptığı katkıların onur verici bir durum olduğunu ifade ederek, Asya Spor Yazarları Birliği’nin Türkmenistan’ın 2017 yılında ev sahipliği yapacağı 5. Asya Oyunları’nın dünyada duyurulmasına büyük katkı sağlayacağına inandığını ifade etti.

EXPRESS.COM.PK: SAYIN DEVLET BAŞKANI: TÜRKMENİSTAN ASYA OYUNLARINA HAZIR

Sayın Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov’un uluslararası düzeydeki medya foruma gönderdiği kutlama mesajı Asya ve Avrupa basınında büyük yankı uyandırdı. Özellikle haber siteleri, Sayın Devlet Başkanı’nın gelecek sene düzenlenecek 5.Asya Oyunları’na Türkmenistan’ın hazır olduğu yönündeki değerli mesajlarını dünya kamuoyuna duyurma görevini büyük bir titizlikle başardılar. Haber sitelerinde yer alan haberlerde şu aşağıdaki şekilde kamuoyuna bilgilendirildi.

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, Spor Medya Forumu’na gönderdiği kutlama mesajında, Türkmenistan’ın 5.Asya Oyunları’na hazır olduğunu açıkladı. Sayın Devlet Başkanı’nın açıklamasında; “Türkmenistan’da Asya Spor Gazetecilerin Günü’nün kutlanmasından dolayı büyük gurur duyuyoruz. Söz konusu organizasyon için birçok ülkeden gazeteciler, foto muhabirler geldi. Türkmenistan spor alanındaki ciddi atılımları sonucunda gelecek sene 5.Asya Oyunları’na ev sahipliği yapacak. Bunun için Aşkabat’ta 5 milyar dolar değerinde dev Olimpiyat Kompleksi inşa edilmektedir. Asya Oyunları’na gelecek gazetecilerin ve medya kuruluşlarının daha rahat çalışabilmesi için bütün imkanlar oluşturuldu” diye ifadeler yer aldı.

Asya Gazetecilerin Günü’nün toplantısında 9 Arap ülkesinden ve diğer ülkelerin birçoğundan televizyon kanalları katıldı. Euro Sports Channel, ‘Al Kas’ and ‘Al Dawry’ sports Channels, Dubai Sports Channel, Al Jazeera English Channel, The Egyptian Satellite Channel, Bahrain Sport Channel, The Saudi Arabia sports Channel gibi bölgenin saygın televizyon kanalları aracılığıyla Türkmenistan’daki 5. Asya Oyunları tanıtıldı. Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA) tarafından, etkinlik hakkında devamlı yeni haberler servis edilmiş olup, Türkmenistan Dış İşler Bakanlığı ve birkaç yabancı sitede, Dergimizin sitesine atıf yapılmıştır.

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Ýene-de okaň

Katar-2022: nobat 1/8 finalda

Katar-2022: Günorta Koreýa Portugaliýany ýeňip, 1/8 finalda

Dünýä çempionatynda ilkinji gezek zenan emin eminlik etdi

Teswirle