JEMGYÝET

Türkmenistan’daki seçim sonuçları açıklandı

Türkmenistan’da 25 Mart Pazar günü gerçekleştirilen parlamento başta olmak üzere halk maslahatı ve geneş üyelerini belirleyen genel seçimlerin sonuçları açıklandı. Türkmenistan Merkez Seçim Kurulu’nda yapılan toplantıda, sonuçlar ile ilgili bilgiler verildi.

Yüksek rekabet ortamında eşitlik ve şeffaf prensipleri kapsamında yapılan seçimlerde, seçmenlerin 2 bin 604 ülke genelinde ve 39 yurtdışındaki temsilciliklerde açılan sandıklarda oyunu kulandı. Seçmenlerin aktif olarak katıldığı seçimde, 3 milyon 291 bin seçmenden 3 milyon 19 bin oy kullanarak, katılım oranı yüzde 91,75’e eşit oldu.

Merkez Seçim Kurulu’nun açıklamasına göre, 284 adaydan 125’nin milletvekilliğine, 3 bin 59 adaydan 240’ı vilayet ve bin 200’si ilçe ve şehir halk maslahatı üyeliğine, 13 bin 215 adaydan 5 bin 900’ü geneş üyeliğine seçildiği ifade edildi.

Seçimlerde Türkmenistan’da faaliyet gösteren 3 parti; Demokratik Parti, Sanayiciler ve Girişimciler Partisi ve Ziraat Partisi yanı sıra vatandaş grubu aday gösterdi. Demokratik Partinin 3 bin 257 temsilcisi milletvekilliğine, halk maslahatı ve geneş üyeliğine seçilirken, Sanayiciler ve Girişimciler Partisi’nden 352 temsilci, Ziraat Partisi’nde bin 358, vatandaş grubundan 2 bin 498 temsilci seçildi.

Ýene-de okaň

Türkmenistanyň Prezidenti Russiýa Federasiýasynyň Prezidentine gynanç bildirdi

Watan harmanyna 1 million tonnadan gowrak ak bugdaý tabşyryldy!

Arkadag şäherinde Çeperçilik haly kärhanasy gurlar

Medeniýet hepdeligine badalga berildi

Gurban Berdiýew Azerbaýjanyň “Turan” toparynyň tälimçisi boldy

Ata Watan Eserleri

Ronaldoly Portugaliýa 1/8 finala çykdy