BIZNES

Türkmenistan’da Özelleştirmeler Artıyor

Özel sektörün gelişimine büyük önem verilen Türkmenistan’da son dönemde özelleştirmeler de hızla artmaktadır. Yakın dönemde, Türkmenistan ekonomisinde enerji hariç sektörlerde, özel sektörün payının en az %70’lere çıkarmayı hedefleyen Türkmen Yönetimi, son dönemde, özelleştirmelere de büyük önem vermektedir. Bu amaçla, özelleştirilecek kamu teşebbüslerinin özelleştirme ilanları resmi gazetelerde yayınlanmaktadır.

Türkmenistan gazetesinin 5 Ekim 2016 tarihinde, Türkmenistan Ekonomi ve Kalkınma Bakanlığı tarafından verilen ilana göre, 9 kamu teşebbüsü daha özelleştirilecek.

Buna göre, Ahal eyaletinde süt ürünleri alanında faaliyette bulunan “Gaymak” süt Anonim şirketi 570.941.00 manat baz fiyatı ile açık artırımda satılacak. Ahal eyatinde tekstil alanında faaliyette bulunan G. Atamuradova fabriğinin açık arttırım başlangıç fiyatı ise, 1.497.346.00 manat olarak belirlenmiş. Bir başka tesis ise, 3 milyon 654 bin 729 manat baz fiyata ile satışa çıkartılmıştır. Bunun gibi hayvancılık alanında da birkaç tesis özelleştirilecek olup, özelleştirilecek teşebbüslerin tam listesi ve baz fiyatları Türkmenistan gazetesinde yayınlanmıştır.

Açık artırım, 5 Kasım 2016 tarihinde Aşkabat’ta Ekonomi ve Kalkınma Bakanlığının binasında gerçekleştirilecektir. Başvurular, 3 Kasım 2016 tarihine kadar yapılabilecektir. Açık artırıma ilanda belirtilen şartları taşıyan yerli ve yabancı gerçek ve tüzel kişiler katılabilecektir. Başvuru için  00 993 12 39 46 72/73/74/75

Bakanlığın web sitesi www.economy.gov.tm

Kaynak Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Ýene-de okaň

Pakistan TOPH taslamasyny durmuşa geçirmäge girişmäge taýýarlanýar

Hytaý 1-nji çärýekde 2,4 mlrd dollarlyk türkmen gazyny import etdi

«Balkan» zawody halkara şahadatnamalara mynasyp boldy

Türkmenistan Daşkentdäki “Innoprom. Merkezi Aziýa” halkara senagat sergisine gatnaşýar

Ata Watan Eserleri

Russiýanyň Demir ýollary edarasy Türkmenistanyň demirýollarynyň elektrikleşdirmegine goşant goşar

Türkmenistan bilen Hindistan işewür hyzmatdaşlygyny maslahatlaşdy