BIZNES

Türkmenistan’da özelleştirme atağı hız kazandı

Son yıllarda istikrarlı bir ekonomik büyüme hızını yakalayan Türkmenistan’da özelleştirme atağı hız kazandı. Piyasa ekonomisine aşamalı olarak geçmek isteyen Türkmenistan yönetimi, devlet mülküyeti olan bazı tesisleri özelleştirmek için çalışma başlattı. Türkmenistan Ekonomi ve Kalkınma Bakanlığı, özel sektörün payının arttırılması kapsamında devlete ait olan bir dizi tesislerin özelleştirilmesi için açık artırmaya çıkardı.

31 Ocak 2017 tarihinde gerçekleşecek açık artırma ile ülkenin çeşitli bölgesinde bulunan 34 tesis satılacak. Türkmenistan Tekstil Bakanlığı, Türkmenistan Ticaret ve Dış Ekonomik İlişkiler Bakanlığı, Türkmenistan Gıda Sanayi Birliği, Türkmengaz ve Türkmennebitgazgurluşyk devlet kurumu gibi birçok bakanlık ve kamu kuruluşlarına ait tesisler alıcılar ile buluşacak.

Özelleştirilecek kuruluşların arasında tekstil ve hazır giyim fabrikaları, dükkanlar, ticaret merkezleri, bir takım hizmet sektörüne ait işletmeler ve daha inşası tamamlanmamış binalar yer almaktadır.

Özelleştirilecek kuruluşlardan gelecek para devlet hazinesine önemli katkı sağlayacak. Dev tesislerin başlangıç fiyatı milyon manatdan başlıyor. Türkmenabat kentindeki tekstil fabrikası 5,5 milyon manat (1 dolar-3,5 manat), Mari vilayetindeki pamuk iplikleri için kâğıt üreten fabrika 5,5 milyon manat, Balkan vilayetinde suni balık üreten tamamlanmamış tesisi 6,6 milyon manat başlangıç fiyatı ile satılması planlanıyor.

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Ýene-de okaň

Pakistan TOPH taslamasyny durmuşa geçirmäge girişmäge taýýarlanýar

Hytaý 1-nji çärýekde 2,4 mlrd dollarlyk türkmen gazyny import etdi

«Balkan» zawody halkara şahadatnamalara mynasyp boldy

Türkmenistan Daşkentdäki “Innoprom. Merkezi Aziýa” halkara senagat sergisine gatnaşýar

Ata Watan Eserleri

Russiýanyň Demir ýollary edarasy Türkmenistanyň demirýollarynyň elektrikleşdirmegine goşant goşar

Türkmenistan bilen Hindistan işewür hyzmatdaşlygyny maslahatlaşdy