TÜRKMENISTAN WE DÜNÝÄ HABARLARY
BIZNES

Türkmenistan’da özelleştirme atağı hız kazandı

Son yıllarda istikrarlı bir ekonomik büyüme hızını yakalayan Türkmenistan’da özelleştirme atağı hız kazandı. Piyasa ekonomisine aşamalı olarak geçmek isteyen Türkmenistan yönetimi, devlet mülküyeti olan bazı tesisleri özelleştirmek için çalışma başlattı. Türkmenistan Ekonomi ve Kalkınma Bakanlığı, özel sektörün payının arttırılması kapsamında devlete ait olan bir dizi tesislerin özelleştirilmesi için açık artırmaya çıkardı.

31 Ocak 2017 tarihinde gerçekleşecek açık artırma ile ülkenin çeşitli bölgesinde bulunan 34 tesis satılacak. Türkmenistan Tekstil Bakanlığı, Türkmenistan Ticaret ve Dış Ekonomik İlişkiler Bakanlığı, Türkmenistan Gıda Sanayi Birliği, Türkmengaz ve Türkmennebitgazgurluşyk devlet kurumu gibi birçok bakanlık ve kamu kuruluşlarına ait tesisler alıcılar ile buluşacak.

Özelleştirilecek kuruluşların arasında tekstil ve hazır giyim fabrikaları, dükkanlar, ticaret merkezleri, bir takım hizmet sektörüne ait işletmeler ve daha inşası tamamlanmamış binalar yer almaktadır.

Özelleştirilecek kuruluşlardan gelecek para devlet hazinesine önemli katkı sağlayacak. Dev tesislerin başlangıç fiyatı milyon manatdan başlıyor. Türkmenabat kentindeki tekstil fabrikası 5,5 milyon manat (1 dolar-3,5 manat), Mari vilayetindeki pamuk iplikleri için kâğıt üreten fabrika 5,5 milyon manat, Balkan vilayetinde suni balık üreten tamamlanmamış tesisi 6,6 milyon manat başlangıç fiyatı ile satılması planlanıyor.

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Ýene-de okaň

Çoganly ýaşaýyş toplumynda seýilgäh gurmak boýunça bäsleşik

Halkara Nowruz güni mynasybetli täze awtobus ugry ýola goýuldy

«Türkmenbaşy-Garabogaz-Gazagystan serhedi» boýunça bäsleşik

Teswirle