DÜNÝÄ

Türkmenistan’da özel sektörün ekonomideki payı yüzde 62’e ulaştı

Türkmenistan’da 2008 yılında kurulan ve ülkedeki küçük ve orta ölçekli işletmeleri bünyesinde barındıran Türkmenistan Sanayiciler ve Girişimciler Birliği kuruluşunun 10.yılını kutluyor. Ülke ekonomisindeki katkısını yüzde 62 oranına yükselten Türkmen firmaların sayısı geçen 10 yılda 18 bine yükseldi. 150 bin kişiyi istihdam eden Türkmen firmalar, ülke ekonomisine 15 milyar 360 milyon manat yatırım yaptı.

Bu rakamlar, Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Beridmuhamedov tarafından açıklandı. Türkmen Lider, yerli işadamları ile buluştu. Türkmenistan Sanayiciler ve Girişimciler Birliği’ni 10.kuruluş yıldönümü ile tebrik eden Türkmen Lider, özel sektörün ulusal ekonomideki payının hızla arttığını söyledi. Devlet tarafından özel sektöre yapılan destekler sonucunda bu payın yakıt ve enerji sektörü hesaba katılmaksızın yüzde 62 oranına ulaştığını ifade eden Türkmen Lider, 10 yıllık dönemde bu birliğin ülke ekonomisine yatırımı 15 milyar manatı buldu.

2012 yılında Türkmenistan Sanayiciler ve Girişimciler Birliği kapsamında bir siyasi partide kurulduğunu ifade eden Devlet Başkanı, Türkmen işadamlarının Türkmenistan Meclisi’nde de temsil edildiğini kaydetti.

Türkmen firmaların Eylül 2017’de düzenlenen Kapalı Salon ve Savaş Sanatı 5.Asya Oyunları’nda büyük katkı sağladığını ifade eden Devlet Başkanı, her sene yerli firmaların 600’ün üzerinde tesis inşa ettiklerini belirtti.

Devlet Başkanı ayrıca özel sektörün başarılarını yine bazı rakamlar ile açıkladı. Halihazırda, tarım ürünlerinin yüzde 63, sanayi ürünlerinin yüzde 60’ı özel sektör tarafından üretiliyor. Ayrıca, ticaret ve hizmet sektörünün yüzde 90’ı özel sektörün elinde.

Türkmen Lider, Türkmenistan Sanayiciler ve Girişimciler Birliği’nin Çin’de, Kırgızistan’da, Gürcistan’da ve Afganistan’da ticaret evlerini ve merkezlerini açtığını söyledi.

Devlet Başkanı, bundan sonraki dönemde de özel sektörü desteklemeyi devam ettireceklerini söyleyerek, bir dizi kararlara imza attı.

TÜRKMEN LİDERİN İMZALADIÄžI KARARLAR

– Türkmenistan'da 2018-2024 yılları için küçük ve orta ölçekli girişimciliğin desteklenmesi için Devlet Programı ve bu döneme ilişkin ilgili faaliyet planı onaylandı.

– Türkmenabat-Aşkabat otobanı Türkmen firmalar tarafından inşa edilecek. bu otobanın uzunluğu 620 kilometre. Bu proje için 2 milyar 400 milyon doların üzerinde kredi sağlanacak.

– Lebap vilayetinde potasyum gübre fabrikası inşa edilecek. Bu proje için 600 milyon dolar mali destek sağlanacak. Projenin Çinlerle ortak yapılması hedeflenmektedir.

– Türkmenistan Sanayiciler ve Girişimciler Birliği üyelerin tesisler inşa etmesi için arsa temin edilecek.

– Küçük ve orta ölçekli girişimciliği destekleme fonu kurulacak.

– İthal inşaat ve sanayi ürünlerine gümrük verileri getirilecek. Bunlar yerli firmaların üretim yapmasına teşvik edecek. 

İŞADAMLARINA ÖDÜL

Türkmen Lider, Türkmenistan’ın bağımsızlığının pekiştirilmesine, ülke ekonomisine yaptığı katkılardan dolayı Ussat Injener, Aktab, Batly Gadam, Erada, Hilal, Baylı Gurluşyk, Altyn Gala Gurluşyk, Abraylı Önüm, Eizi-dag, Altyn hocalık, Hasar ve Parasatlı Türkmen firmalarının başkanlarını ‘Vanat sevgisi’ madalyası ile ödüllendirdi.

TÜRKMEN İŞADAMLARINDAN DEVLET BAŞKANI’NA AHALTEKE ATI HEDİYE

Türkmenistan Sanayiciler ve Girişimciler Birliği Başkanı Aleksandr Dadayev, toplantı sonrasında yaptığı konuşmasında, birliğin kurulduğu ilk yılda üye sayısının 500 olduğunu ve bu dönemde özel sektörün ülke ekonomisindeki payının yüzde 1 oranında olduğunu belirtti. Devlet Başkanı’nın desteğiyle bu rakamı yüzde 60’ın üzerinde çıkardıklarını kaydeden Dadayev, bundan sonra da daha fazla çalışacaklarını söyledi.

Dadayev konuşmasının sonunda Türkmen Lideri’ne yerli firmaların adından Görelde isimli Ahalteke atını hediye etti.

Ýene-de okaň

Migrasiýa ulgamyndaky türkmen-ýapon hyzmatdaşlygy maslahatlaşyldy

Türkmenistanyň Gruziýadaky ilçisi Gruziýanyň Milli golýazmalar merkeziniň direktory bilen duşuşdy

Bank ulgamynda türkmen-özbek gatnaşyklary maslahatlaşyldy

Aşgabatda medeniýet ministrleriniň maslahaty geçiriler

Magtymguly Pyragy Ženewada tanyşdyryldy

Türkmenistandan Owganystana suwuklandyrylan gaz ibermek maslahatlaşyldy