BIZNES

Türkmenistan’da yolcu ve kargo taşımacılığında istikrarlı artış

Türkmenistan’ın sivil havacılık sektörü istikrarlı bir şekilde büyüyor. Bir yıl önce hizmete açılan Uluslararası Aşkabat Havalimanı ülkenin yurtdışına açılan önemli bir kapısı oldu. Modern ve son teknoloji ile donatılan havalimanı bir yılda 17 milyon veya saatte 3 bin yolcuya hizmete verebilecek kapasitede. Havalimanının kargo terminali ise 200 bin ton yük taşımak kapasitesine sahip.

CIP ve diğer yolcu salonlarında Atavatan Türkmenistan uluslararası dergisinin çeşitli sayılarının yolcuların okuması için bulunduğu yeni hava alanında bu yılın başından beri, Türkmenhavayolları kurumu tarafından yaklaşık 2 bin uluslararası ve 4 binden fazla yerel uçuş gerçekleştirdi. Şahin amblemli uçaklar, 11 uluslararası 11 yerli destinasyonlara seferler düzenliyor. Bu sene içerisinde Tacikistan’ın başkenti Duşanbe’ye ve Ermenistan’ın başkenti Erivan’a deneme seferler yapıldı. Yıl başından beri 1 milyon 620 bin yolcu ve 11400 ton kargo taşındı. 10 ay içerisinde yük taşımacılığında yüzde 30’luk, gelirde ise yüzde 52 oranında bir artış yaşandı.

Havacılık uzmanları, yabancı havayolları şirketleri Türkmenistan’ın başkentindeki havalimanını transit uçuşlarda ve yakıt ikmalinde daha fazla kullanmaya başladığını ifade etti. 2017 yılının Ocak-ekim aylarında Uluslararası Aşkabat Havalimanını yabancı havayolları şirketlerine ait 1666 uçak hem transit uçuş hem de yakıt ikmali için kullandı. Yabancı havayolları şirketlerine yapılan servis hizmetinden 40 milyon dolar gelir elde edildi ve bu rakam geçen yıla göre 25 milyon dolar fazla. İlk defa, Türkmenistan sivil havacılık şirketi bu rakamlara ulaştı.

Türkmenistan’ın diğer vilayet merkezlerinde modern havaalanlarının inşa edilmesi havacılık sektörünün altyapısını güçlendirecek. Türkmenbaşı kentinde uluslararası havalimanı inşa edildi, Mari vilayetinde yeni yolcu terminali ve pist kuruldu. Lebap vilayetinin merkezi Türkmenabat kentinde yeni uluslararası havaalanının inşası devam etmektedir. Daşoğuz şehrindeki havalimanına Boeing 777 200 LR uçağının iniş yapması için yeni pist kuruldu.

Türkmenistan havacılık şirketinin filosunda 24 modern uçaklar yer almaktadır. Her geçen yıl uçak filosundaki uçak sayısı da artmaktadır.

Türkmenistan sivil havacılık şirketi, uluslararası sefer sayısını arttırmak için yoğun çaba harcıyor. Havacılık şirketinin Asya ve Avrupa’nın 11 büyük kentinde şubesi bulunmaktadır. Ayrıca, bundan sonra uçak biletlerini internet üzerinden satın almak için çalışmalar yapılmaktadır. En kısa zamanda şirketin www.turkmenairlines.com resmi internet sitesi aracılığıyla bilet satın alma imkânı sağlanacak. 

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Bizi Sosyal Medyadan Takip Edin!

 

Resmi Line Hesabımız

https://line.me/R/ti/p/%40atavatanjournal

Line İD : @atavatanjournal

 Resmi Twitter Hesabımız için

https://twitter.com/AtavatanJournal

Resmi Linkedin Hesabımız için :       

 https://www.linkedin.com/in/atavatan-turkmenistan-journal-91a056134/

Resmi  Facebook Hesabımız için  : 

 https://www.facebook.com/AtavatanTurkmenistanJournal/    

Ýene-de okaň

Ahal welaýatynda polat turbalaryny öndürýän kärhana açyldy

Ýanwar-fewral aýlary: makroykdysady görkezijiler

Türkmen kompaniýalary Astrahanda geçiriljek ulag forumyna gatnaşarlar

5-nji martda göçme birža söwdasy geçiriler

Aşgabat bilen Pariž söwda-ykdysady hyzmatdaşlygy giňeldýär

Türkmen işewürleri Täjigistan bilen hyzmatdaşlygy ösdürmegi meýilleşdirýär