DÜNÝÄ

Türkmenistan’da yeni sağlık tesisleri açıldı

Son yıllardaki sağlık sektöründeki yatırımları ile bölgenin önemli sağlık üssü konumuna gelen Türkmenistan’da bu alandaki yatırımlar ülkenin çeşitli bölgelerinde de devam ettiriliyor. 2020 kalkınma programı kapsamında Ahal vilayetinin Kaka ilçesinin Duşak kasabasında hastalıkların önlenmesi için özel bir tıbbi kompleksin açılışı gerçekleştirildi. Törene, ilçe yetkilileri, sağlık sektörünün temsilcileri, milletvekilleri ve yerli halk katıldı.

Törende konuşan Meclis Mevzuat Komisyonu Başkanı Serdar Berdimuhamedov, sağlık alanındaki gelişmelerin halkın refah seviyesinin yükseldiğini ve devletin sosyal politikasının geliştiğinin bir göstergesi olduğunu söyledi.

Törende konuşan diğer yetkililer, yeni sağlık tesisinin yerli halk için önemli olduğuna dikkat çekti. Artık yerli halkın Aşkabat’a gitmeden burada sağlık kontrolünden geçebileceklerini, bunun hem vakitten hem de paradan tasarruf sağlamaya imkan sağladığı kaydedildi.

Yerli firma tarafından yeniden inşa edilen sağlık tesisi, 375 hasta odası ile son sağlık donanımları ile donatıldı. Sağlık merkezinde bütün bölümler yer almaktadır. Sağlık tesisine 14 kilometre uzunluğunda boru çekilerek, temiz içme suyu ihtiyacı giderildi.

Sağlık merkezi, Almanya, İsviçre, İtalya, Fransa ve ABD gibi ülkelerin sağlık ekipmanları ile donatıldı. Sağlık merkezindeki eczane gece-gündüz çalışacak. Ayrıca, acil servis hizmet verecek.

Ayrıca, bu ilçenin başka bir kasabasında ise sağlık evi açıldı. Artık kasabasındaki sağlık evinde aile hekimleri yanı sıra doğum uzmanı, diş hekimi ve diğer doktorlar halka sağlık hizmeti sunacak.  

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Bizi Sosyal Medyadan Takip Edin!

 Resmi  Facebook Hesabımız için  : 

 https://www.facebook.com/AtavatanTurkmenistanJournal/    

Resmi Line Hesabımız

https://line.me/R/ti/p/%40atavatanjournal

Line İD : @atavatanjournal

 Resmi Twitter Hesabımız için

https://twitter.com/AtavatanJournal

Resmi Linkedin Hesabımız için :       

 https://www.linkedin.com/in/atavatan-turkmenistan-journal-91a056134/

 

Ýene-de okaň

ABŞ-nyň ilçisi Klimow Türkmenistandaky wezipesini tamamlaýar

Eýranyň prezident saýlawlary üçin Türkmenistanda ses berişlik gurnalar

Türkmenistanda ýoga bilen meşgullanýanlaryň sany artýar

Peläniň ejesi 101 ýaşynda aradan çykdy

Türkmenistanyň SPECA-da başlyklyk eder

“Türkmenistan-Birleşen Arap Emirlikleri” işewürlik maslahaty geçiriler