JEMGYÝET

Türkmenistan’da yeni modern kasabaların temeli atılacak

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, ülkenin vilayet valileri ile gerçekleştirdiği video-konferans eşliğindeki çalışma toplantısında, bölgelerin sosyo-ekonomik kalkınma programı, tarım sektöründeki mevcut çalışmalar değerlendirildi. Ayrıca, bu hafta içerisinde Lebap, Mari ve Daşoğuz vilayetlerinde yeni modern yerleşim alanlarının temeli atılacak.

2019-2025 Sosyo-Ekonomik Kalkınma Programı kapsamında ülkenin vilayetlerinin bazılarında modern kasabalar ve bazısında ise yeni yerleşim alanının inşasına başlanacak. Türkmenistan’ın kuzey bölgesindeki Daşoğuz vilayetinde  2 etapta 2019 ve 2024 yılları arasında yeni toplu konutlar inşa edilecek. Bu vilayetin S.A.Niyazov ilçesinde inşa edilmesi planlanan yeni yerleşim birim bin 496 aileyi kapsayacak.

Bunun yanı sıra Lebap vilayetinde Çarcev, Sayat, Halaç ve Kerki ilçelerinde modern kasabaların temeli atılarak, bu projeler 3 bin 500 aileye hayat verecek. Ayrıca, Mari vilayetinde Vekilbazra, Sakarçage ve Türkmengala ilçelerinde yine modern kasabalar inşa edilerek, 3 bin 66 aile yeni evlere taşınacak.

Bu projeler, Devlet Başkanı tarafından gerçekleştirilen video-konferans eşliğindeki çalışma toplantısında, ilgili vilayet valileri ile yapılan görüşmede değerlendirildi. Türkmen Lider, temel atma törenlerinin Türkmen halkına mahsus düğün havasında gerçekleştirilmesini istedi. Söz konusu temel atma törenlerinin daha önce belirtildiği gibi, Meclis Başkanı’nın katılımıyla gerçekleştirilecek.

Toplantıda, ayrıca Ahal vilayet valisi Serdar Berdimuhamedov, Balkan, Daşoğuz, Lebap ve Mari vilayet valilileri, buğday hasat çalışmaları, pamuk bakım işleri ve diğer bölgedeki projeler hakkında bilgilendirdi.

Devlet Başkanı, valilerden buğday hasadının kayıpsız toplanması, hasadın zamanında depoların taşınması konusunda talimatlar vererek, yeni eğitim dönemine hazırlıklar, yeni okula gelecek öğrencilere eğitici bilgisayarların hediye edilmesi konusunda çalışmaların hızlandırılmasını istedi.

Türkmen Lider, ayrıca bölgelerdeki inşaat projeleri ile ilgilendi. Özellikle, Ahal vilayetinde Babadayhan ve Kaka ilçelerinde inşası devam eden tekstil fabrikasının inşaatının kontrol altında tutulması istendi.

Ýene-de okaň

Türkmenistanyň Prezidentiniň BMG-niň Baş sekretarynyň orunbasary bilen duşuşygy

Türkmenistan howanyň üýtgemegi boýunça Sebit merkezi başlangyjyny öňe sürýär

Türkmenistan teklip edilýän Howa we Saglyk boýunça Jarnamany goldaýar

Türkmenistan Ählumumy metan borçnamasyna goşuldy

Ata Watan Eserleri

Türkmenistanyň Prezidenti Bütindünýä howa Sammitiniň açylyş dabarasyna gatnaşdy

Türkmenistanyň Prezidenti Dubaýa bardy