JEMGYÝET

Türkmenistan’da yeni gazkimya projeleri

Geçtiğimiz günlerde Hazar Denizi’ne kıyısı bulunan Rusya, Azerbaycan, İran ve Kazakistan’ın katılımıyla 12 Ağustos’ta Türkmenistan’da düzenlenecek 1. Hazar Ekonomik Forumu’nun uluslararası medya tanıtım toplantısı gerçekleştirildi. Aşkabat’taki Arçabil otelinde gerçekleştirilen medya toplantısında konuşan  Türkmengaz Devlet Kurumu Başkan Yardımcısı Akmurat Çarıyev, önümüzdeki yıllarda Türkmenistan’da gerçekleştirilecek dev gaz kimya projeler hakkında bilgi verdi.

Doğalgaz bakımından zengin olan Türkmenistan, son yıllarda katma değeri yüksek ürünlerin üretimi için büyük yatırımlara imza atmaktadır. Bu yatırımlar genellikle doğalgaz sektöründe yapılmaktadır. Bu bağlamda, polimer fabrikası, doğalgazdan benzin üreten tesis, doğalgazdan üre gübresi üreten tesis hizmete açıldı.

Önümüzdeki yıllarda ise, Lebap’ta kauçuk ve polistiren üretimi için bir tesis, Balkan vilayetinde bir başka polimer tesisi (ilk tesis, 2018’de Kiyanly’da devreye alındı) inşa edilmesi öngörülmektedir. Bunun yanı sıra Daşoguz bölgesinde polivinil asetat (PVAC) ve metanol üretiminin oluşturulması planlanmaktadır. Ahal vilayetinde resmen açılmış olan doğal gazdan sentetik benzin üreten tesisin ikinci aşamasının hayata geçirilmesi planlanmaktadır.

Birinci Hazar Ekonomi Forumu çerçevesinde Türkmengaz Devlet Kurumu potansiyel yatırımcılar ve ortaklarla bir dizi toplantı yapacak.

Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov’un önerileriyle oluşturulan Birinci Hazar Ekonomi Forumu, Türkmenistan, Rusya, Azerbaycan, İran ve Kazakistan arasındaki ekonomik iş birliğinin geliştirilmesini amaçlıyor.

Ýene-de okaň

Kuraş-2023: Türkmenistan 5 altyn, 6 kümüş we 4 bürünç medal gazandy

Ata Watan Eserleri

Türkmenistanyň 5-nji altyn medalyny Daýanç Omirow gazandy

Kuraş-2023: Sabina Kadyrowa altyn medal gazandy

“Süýji gün” – süýji günlerde

Ata Watan Eserleri

Türkmenistan bilen ABŞ ekologiýa hyzmatdaşlygyny maslahatlaşdy

Kuraş-2023: Türkmenistan 2 altyn, 3 kümüş we 3 bürünç medal gazandy

Ata Watan Eserleri