JEMGYÝET

Türkmenistan’da Yaşlılar Konseyi Toplandı: 240 milyarlık yatırım

Türkmenistan’ın Ahal vilayetinin Ak buğday ilçesinde inşa edilen Nevruz yaylasındaki Ak Ev binasında Yaşlılar Konseyi toplantısı gerçekleştirildi. Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov’un başkanlığını yaptığı toplantıda, Türkmenistan’ın 2018-2024 yılları yeni sosyo-ekonomik kalkınma programı değerlendirildi. Yeni 7 yıllık kalkınma döneminde 240 milyar manat civarında yatırım yapılması öngörülmektedir. Bu yatırım pastasının büyük bir kısmı 159 milyar manatı petrol ve doğalgaz sektörüne yönlendirilecek.

7 YILLIK KALKINMA DÖNEMİ BAŞLIYOR

Türkmenistan Milli Marşının çalınması ile başlayan Yaşlılar Konseyi’ne Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcıları, bakanlar, kamu kurum ve kuruluş yetkileri, il, ilçe ve şehir valileri, milletvekilleri, çeşitli sektör çalışanları, yabancı misyon şefleri, Türkmenistan’ın yurtdışındaki büyükelçileri ve üniversite öğrencileri katıldı. Atavatan Türkmenistan dergisinin de davet edildiği toplantıya, yerli ve yabancı basın mensupları da iştirak etti. Ayrıca, adından da belli olduğu gibi toplantının onur konukları yaşlılar ve nineler oldu.

Toplantıda konuşan Devlet Başkanı, önümüzdeki 7 yıl için sosyo-ekonomik kalkınma programından bahsetti. Yeni kalkınma programının dünyadaki mali durum incelenerek, hazırlandığını söyleyen Devlet Başkanı, yeni dönemde piyasa ekonomisine geçişin hızlandırılacağını, özel sektöre daha fazla önem verileceğini, ortak üretim tesislerinin kurulacağını belirtti.

Türkmenistan ekonomisini çeşitlendirerek kalkındıracaklarını ifade eden Türkmen Lider, ülke ekonomisini sadece doğalgaz bağlı olmadığını, yeni dönemde ihracat kaynaklı üretimin arttırılacağını belirtti. Yurtdışından getirilen ürünlerin yerini dolduracak yeni üretim tesislerinin sayısının arttırılması yönünde önemli yatırımlara imza atıldığını söyleyen Devlet Başkanı, 2018-2024 yıllar arasında Uluslararası Para Fonu (İMF) gibi dünyanın önde gelen finans kuruluşlarının tahminlerine göre, Türkmenistan ekonomisinin yüzde 6,2 ve 8,2 oranında büyüyeceğini belirtti.

Yeni dönemde sanayide yüzde 33, inşaat yüzde 14, tarımda yüzde 10,9, ulaştırma ve iletişimde yüzde 9,1, ticarette yüzde 12 ve hizmet sektöründe yüzde 21 oranında büyüme rakamlarına ulaşılması için çaba gösterileceğini söyleyen Devlet Başkanı, 2024 yılına kadar elektrik üretimi 33 milyar kilovat-saate çıkarılacağını ve bunun 2018 yılı ile kıyaslandığında yüzde 27,2 oranında fazla olacağını kaydetti.

240 MİLYAR MANATLIK YATIRIM

Yeni dönemde 240 milyar manatlık yatırım (yaklaşık 68 milyar dolar. 1 dolar-3.5 manat) öngörüldüğünü söyleyen Türkmen Lider, bunun 159 milyar manatının (yaklaşık 45 milyar dolar) petrol ve doğalgaz sektöründe yapılacağını belirtti. Bu dönemde sektörde 6900 yeni iş alanı oluşturulacağını söyleyen Devlet Başkanı, Türkmenistan verilerine göre, halihazırda inşası devam eden Türkmenistan-Afganistan-Pakistan-Hindistan doğalgaz boru hattı 12 bin iş alanının oluşumuna imkan sağlayacağını belirtti.

Kalkınma programı kapsamında doğalgaz hammadde olarak kullanılarak, yeni gaz-kimya tesislerinin inşa edileceğini belirten Devlet Başkanı, polipropilen, kostik soda, sıvı klor gibi birçok dünya pazarında rağbet gören üretim tesisleri inşa edileceğini belirtti. Türkmen Lider ayrıca Malay doğalgaz sahasında TAPİ projesi kapsamında doğalgaz kompresör istasyonu kurulacak.

Devlet Başkanı, 2018 yılında Balkan vilayetindeki Garaboğaz şehrinde 1 milyon 155 bin ton üre üreten yeni gübre fabrikasının hizmete açılacağını ve bunun ülkedeki en büyük gübre fabrikası olacağını belirtti. Balkan vilayetinde iyot, brom ve diğer ürünlerinin üretiminin arttırılacağını, 7 yıl içerisinde teknik iyot üretiminin 2,3 kat artarak, 1 bin tona yükseleceğini söyledi.

Bunun yanı sıra 2022 yılında Mari vilayetinde yıllık üretim kapasitesi 300 bin ton ampnyak ve 450 bin ton üre üretim tesisinin inşasına başlanacağı ve 2026 yılında teslim edileceği kaydedildi.

2024 yılına kadar mineral gübre üretiminin 1,6 kat artarak, 3 milyon 825 bin tona yükseleceği ve bunun yüzde 74,5’nin yurtdışına ihraç edileceği belirtildi.

Ayrıca, 2019-2021 yılları arasında Lebap vilayetinin Atamurat ve Balkan vilayetinin Garaboğaz kentlerinde her saatte 100 yolcuya hizmet verecek havalimanı inşa edilecek.

2.UYDU UZAYA FIRLATILACAK

2015 yılında uzaya ilk haberleşme uydusunu fırlatarak, kendi uydusu olan ülkeler arasında yerini alan Türkmenistan, 2018-2024 yılları arasında uzay çalışmaları için 1 milyar 300 milyon manat yatırım yapacak. Bu yatırım kapsamında 2.haberleşme uydusunun uzaya fırlatılması hedefleniyor. Bunun da ülkede petrol, tarım, sağlık, iletişim, eğitim gibi sektörlerinin daha da kalkınmasında önemli rol oynayacak.

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Bizi Sosyal Medyadan Takip Edin!

 

Resmi Line Hesabımız

https://line.me/R/ti/p/%40atavatanjournal

Line İD : @atavatanjournal

 Resmi Twitter Hesabımız için

https://twitter.com/AtavatanJournal

Resmi Linkedin Hesabımız için :       

 https://www.linkedin.com/in/atavatan-turkmenistan-journal-91a056134/

Resmi  Facebook Hesabımız için  : 

 https://www.facebook.com/AtavatanTurkmenistanJournal/    

 

 

Ýene-de okaň

Türkmen halkynyň Milli Lideri Magtymguly Pyragynyň döredijiliginiň ähmiýetini nygtady

Türkmenistanyň Halk Maslahatynyň Başlygy pederlerimiziň däplerini dowam etmegi çagyrdy

Aşgabatda Türkmenistanyň Halk Maslahatynyň mejlisi geçirilýär

Türkmenistanyň Prezidentiniň Türkiýä sapary meýilleşdirilýär

Ata Watan Eserleri

“Hytaý – Merkezi Aziýa” seljeriş merkezleriniň üçünji forumy geçirildi

Türkmenistanyň Prezidenti Saud Arabystanynyň ýolbaşçylaryny gutlady