JEMGYÝET

Türkmenistan’da uyuşturucu maddeleri imha edildi

Uyuşturucu ile mücadelede etkin bir tutum sergileyen Türkmenistan’da güvenlik güçleri tarafından düzenlenen operasyonlarda ele geçirilen uyuşturucu ve psikoterapik maddeler imha edildi. Söz konusu etkinlik, Bakanlar Kurulu’na bağlı Uyuşturucu ile Mücadele Komisyonu ve İçişleri Bakanlığı tarafından 26 Haziran Dünya Uyuşturucu Kullanımı ve Kaçakçılığı İle Mücadele Günü dolayısıyla düzenlendi. 

Ahal vilayetinin Ak buğday ilçesinde bağlı Bagabat kasabasında düzenlenen uyuşturucu imha törenine; güvenlik güçleri yetkilileri, Türkmenistan’daki yabancı büyükelçilik ve uluslararası örgüt temsilcileri, BM Uyuşturucu ile Mücadele Kurumu (UNDOC) ve sivil kuruluş yetkilileri katıldı.

Törende güvenlik güçleri tarafından ele geçirilen uyuşturucu maddeleri hakkında bilgi verildi ve daha sonra özel fırınlarda yakıldı. Törene katılanlara da uyuşturucu maddelerini fırına atmak için imkân sağlandı. Kurallara göre, kolluk kuvvetleri ve yetkili uzmanların kontrolü altında tüm yanma süreci gerçekleştirildi.

Törene katılan yabancı kurum temsilcileri yaptığı konuşmalarında, Türkmenistan’ın uyuşturucu ve psikoterapik maddelerin yok edilmesi için etkin bir mücadele verdiğini ve bu alanda birçok ülkeye örnek olduğunu belirtti. 

Türkmenistan Birleşmiş Milletler ’in yasadışı uyuşturucu kaçakçılığına karşı mücadele konvansiyonlarına üye olarak, Avrupa Birliği ve BM Uyuşturucu ile Mücadele Kurumu (UNDOC) gibi uluslararası örgütlerin bölgesel ve uluslararası programlarına katılıyor.

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Ýene-de okaň

Ýaşlara orta bilim hakyndaky şahadatnamalar gowşuryldy

Türkmenistanyň ýolbaşçylary Oleg Kononenkony doglan güni bilen gutlady

Ýewro-2024: 21-nji iýundaky duşuşyklary

Ata Watan Eserleri

Bolgariýa Türkmenistana täze ilçi belledi

Zimbabweniň parlament wekiliýeti Türkmenistanda saparda bolýar

Türkmenistanyň wekiliýeti Wengriýada saparda boldy