TÜRKMENISTAN WE DÜNÝÄ HABARLARY
BIZNES

Türkmenistan’da uluslararası yatırım ihalesi

Dünyanın en önemli doğalgaz üretici konumundaki Türkmenistan, yurtdışına ihraç ettiği ürün yelpazesini genişletmek için büyük yatırımlara imza atıyor. Hammaddesi petrol ve doğalgaz kaynaklı ürünlerin üretilmesi ve yurtdışına ihraç edilmesi konusunda yurtdışından yatırımcılara da kapılarını açmaktadır.

Son yıllarda petrokimya sektöründe önemli yatırımlara imza atan Türkmenistan’da, Hazar Denizi’nin kıyısındaki Kıyanlı kasabasında yeni bir uluslararası yatırım ihalesi açıldı. Türkmenjeoloji Kurumu tarafından açılan uluslararası yatırım ihalesi kapsamında yıllık üretim kapasitesi 10 bin tonu bulacak bazalt kesintisiz elyaf ve buna dayalı kompozit malzemelerin üretim fabrikasının projelendirilmesi ve anahtar teslimi inşası öngörülmektedir.

Söz konusu proje, yüzde 100 yatırım çekerek yapılması hedeflenmektedir ve fabrikanın maliyetinin üretilen ürünün satılması ile ödenmesi öngörülmüştür.

Projeye üslenecek firma fabrikanın fizibilite çalışmasını yapacak ve ayrıca dış çevre düzenlemelerini de üslenecek.

Söz konusu ihale, Türkmenistan’da günlük basılan resmi Neytralıy Türkmenistan gazetesinde 03 Ocak 2018 tarihinde yayınlandı. İhaleye katılacak firmalar ihale yayınlandıktan sonra 30 gün içerisinde başvuru yapabilecek. İhale evraklarını almak için KDV hariç bin 500 USD dolar ödenmesi gerekmektedir.

Öte yandan, Türkmenistan en büyük ve Hazar Denizi kıyısında yer alan Türkmenbaşı Petrol Rafinerisi de, bir uluslararası ihale yayınlayarak, 2018 ve 2019 yılları için yağlama yağlar için katkı maddeler satın alımı öngörülmektedir. Bu ihaleye başvuruda bulunmak için KDV hariç 575 USD ödeyerek, ihale paketi satın alına bilinir.

Geçen sene Türkmenistan’da 2018-2024 yılları için ekonomik kalkınma programı kabul edilmişti. Bu program kapsamında en çok yatırım petrol ve doğalgaz sektörüne yapılacak. Önümüzdeki 7 yıl içerisinde bu sektöre 45 milyar dolarlık yatırım öngörülmektedir.  

Atavatan Türkmenistan Ekibi olarak bundan sonra belirli periyotlarla Türkmenistan’da yayınlanan ihale ilanlarını Türkçe olarak haber yapmayı planlıyoruz. İhale haberlere ilgi olduğu sürece bu haberleri paylaşmaya devam etmek hedeflenmektedir. 

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Bizi Sosyal Medyadan Takip Edin!

 Resmi  Facebook Hesabımız için  : 

 https://www.facebook.com/AtavatanTurkmenistanJournal/    

Resmi Line Hesabımız

https://line.me/R/ti/p/%40atavatanjournal

Line İD : @atavatanjournal

 Resmi Twitter Hesabımız için

https://twitter.com/AtavatanJournal

Resmi Linkedin Hesabımız için :       

 https://www.linkedin.com/in/atavatan-turkmenistan-journal-91a056134/

Ýene-de okaň

Hytaýdan Merkezi Aziýa ýük demirýol gatnawy işe başlady

Ata Watan Eserleri

Saud Arabystanynyň kompaniýasy rekord girdeji gazandy

Ata Watan Eserleri

Türkmenistanyň Ulag-logistika merkezi Türkiýäniň awiakompaniýasyna hyzmat berer

Ata Watan Eserleri