JEMGYÝET

Türkmenistan’da Uluslararası Kitap Fuarı Düzenlendi

Türkmenistan’ın Bağımsızlığının 25.yıldönümünün arifesinde başkent Aşkabat’ta 21-23 Eylül tarihlerinde gerçekleştirilen 11. Uluslararası Kitap Fuarı kitapseverleri buluşturdu. 3 gün devam eden fuara, 19 ülkeden çok sayıda yayınevi ve sivil toplum kuruluşları katıldı.

Türkmenistan Ticaret ve Sanayi Odası’nın fuarlar merkezinde düzenlenen etkinlikte, başta Türkiye olmak üzere Rusya, ABD, İngiltere, Avusturya, İran, Pakistan, Arnavutluk, Polonya, Ukrayna, Moldova,Çin Kazakistan ve Azerbaycan gibi ülkelerden yayınevleri yeni kitaplarını ve ürünleri tanıttı.

Ayrıca, fuara yurtdışından yazar, şair, çevirmen, ressamlar, gazeteciler, büyük yabancı yayıncılar temsilcileri katıldı. Fuarda, Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov’un kaleme aldığı kitaplar büyük ilgi gördü.

Bunun yanı sıra fuar kapsamında söyleşi, panel, çocuk etkinlikleri ve dinletiler gibi birçok kültürel etkinlikler de düzenlendi. Türkmenistan’ın kütüphanelerinde bulunan kitaplar hakkında bilgi alma imkanı sağlandı. E- kütüphane sistemi ile ülke genelinde 76 kütüphanedeki eserler kitapseverler ile buluşturuldu.

Fuara, dünyaca ünlü üniversitelerin kütüphaneleri de tanıtıldı. Moskova Politeknik Üniversitesi, Cambridge Üniversitesi ve University of California, Berkeley gibi üniversiteler stant açtı.

Takip ettikleri ve beğendikleri yazarların kitaplarını inceleyen okuyucular, yeni kitaplara büyük ilgi gösterdi. Bazı stantlarda ünlü yazarları canlandıran mankenler de vardı. Fuarda eğitim öğretim gereçleri de sergilendi.

 

Ýene-de okaň

Aşgabatda Olimpiýa oýunlaryna gatnaşýan türgenleri ugratmak dabarasy geçirildi

Ata Watan Eserleri

XXXIII tomusky Olimpiýa oýunlaryna gatnaşýan Türkmenistanyň milli ýygyndy toparynyň agzalaryna

Jo Baýden prezidentlige dalaşgärlikden ýüz öwürdi

Ata Watan Eserleri

Türkmenistanyň daşary işler ministri Pakistanda saparda bolar

Türkmenistan-Owganystan-Gazagystan: täze demirýol taslamasy durmuşa geçiriler

Türkmenistanyň Halk Maslahatynyň mejlisi 24-nji sentýabrda geçiriler