JEMGYÝET

Türkmenistan’da Uluslararası Ev Gereçleri Fuarı açıldı

Uluslararası Ev Gereçleri Fuarı, Türkmenistan'ın başkenti Aşkabat'ta ziyaretçilerine kapılarını açtı. Türkiye başta olmak üzere yabancı firmaların temsil edildiği fuara, çok sayıda Türkmen firması da katıldı. Söz konusu fuara yerli ve yabancı şirketlerden yoğun ilginin olması, Türkmenistan’da bu alanda ulusal projelerin hızlı bir şekilde devam ettiğinin bir göstergesidir.

Fuarın açılış törenine, devlet erkanı, yabancı misyon şefleri ve çok sayıda davetli katıldı. Ticaret ve Sanayi Odası'nın sergi salonunda düzenlenen fuara, Türkmenistan'ın yanı sıra Türkiye, İran, Çin, Rusya ve İtalya'dan katılım gerçekleştirildi. Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov, fuar katılımcılarına kutlama mesajı gönderdi. Berdimuhamedov mesajında, fuarın Türkmen firmalarına yabancı şirketler ile tecrübelerini paylaşmaya imkân sağlayacağını belirtti.

Fuarda evlerin dekoru için önemli olan süs eşyalarından mobilyaya, elektronik cihazlardan temizlik malzemelerine kadar geniş bir yelpazede ürünler sergilendi. Bu alanda hem Türkmen hem de yabancı ülke firmalarının ürünleri ziyaretçilerden büyük ilgi gördü. Ayrıca, fuarda zücaciye ve çocuklar için oyuncakların yer aldığı stantlarda ziyaretçilerin en çok uğradığı alan oldu.

Türkmenistan’da son yıllarda mobilya üretimi devlet tarafından büyük destek gördü. Orta ve küçük işletmelere bu alanda destek verildi ve yabancı ortakları ile üretim tesisleri kuruldu. 2016 yılında mobilya üretimine yönelik 18 özel işletme hizmete açıldı. Mobilya alanındaki büyüme aynı zamanda ihracat kapılarını da açıyor.

Fuarda Türkmenistan’da son yıllarda büyük ivme kazanan plastik üretim tesislerinin çeşitli ürünleri de sergilendi. Ayrıca, Türkmenistan Sanayi Bakanlığı’nın standında elektronik cihazlar büyük beğeni topladı. Türkmenistan’da LED lamba üretimi başlatıldı. Türkmen firma tarafından 3 ve 24 watt gücünde yıllık 8 bin 440 tane LED lamba üretim tesisi hazır edildi.

Dünyada en hızlı gelişen ekonomisi konumundaki Türkmenistan, aynı zamanda dünyanın en büyük enerji ihracatı yapan ülkelerinden birisi. Petrol, gaz, inşaat, telekomünikasyon, turizm, sağlık, gıda, tekstil, mobilya gibi birçok temel sektörde önemli fırsatlar sunan bir ülke. Milyar dolarlık inşaat ve altyapı projeleri ile önemli bir pazar. Fuar 4 Mayıs’a kadar açık kalacak.

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Ýene-de okaň

Hormatly Prezidentimiz Serdar Berdimuhamedow baýramçylyk çärelerine gatnaşdy

Ata Watan Eserleri

Aşgabatda “Türkmen-hytaý zenanlarynyň dünýäsi” atly forum geçirildi

Ata Watan Eserleri

«Magtymguly» atly kitap çapdan çykdy

Türkmenistanyň Prezidenti Magtymguly Pyragy medeni-seýilgäh toplumynyň açylyş dabarasyna gatnaşdy

Ata Watan Eserleri

Magtymguly Pyraga bagyşlanan medeniýet ministrleriniň halkara maslahaty geçirildi

Ata Watan Eserleri

Magtymguly Pyragynyň doglan gününiň 300 ýyllygyna bagyşlanyp, medeniýet ministrleri derejesinde geçirilýän halkara maslahata gatnaşyjylara