TÜRKMENISTAN WE DÜNÝÄ HABARLARY
BIZNES

Türkmenistan’da Ulusal At Bayramı coşkusu

Türkmenistan’da Ulusal At Bayramı coşkusu önemli etkinlikler ile kutlandı. Her sene Nisan ayının son Pazar günü kutlanan At Bayramı, birkaç gün öncesinden başlayan etkinlikler ile start aldı. Dünyanın birçok ülkeden 400 civarında misafirin katıldığı törenler, dün Uluslararası Atçılık Spor Kompleksi’nde düzenlenen at yarışları ile son buldu. Törenlere, Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov ve konuk olarak gelen Tataristan Cumhurbaşkanı Rustam Minnihanov katıldı.

Bunun yanı sıra at yarışları törenine Katar, Suudi Arabistan, Bahreyn gibi ülkelerden bakan düzeyinde heyet, Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcıları, bakanlar, kamu kurum yetkilileri, yabancı büyükelçiler, basın mensupları ve çok sayıda davetli katıldı. Etkinlik Galkınış atlı sirk grubunun gösteriler ile başladı. Bu grup, atlara sevgisi ile tanınan Türkmen Lider’in girişimiyle kuruldu. Dünyanın birçok ülkesinde başta Türkiye olmak üzere Rusya, Çin, İtalya gibi ülkelerde gösteriler sundu. Festivallerde ödüller kazandı.

Türkmen Lider, Galkınış grubunun gösterilerini izlemeden önce bu sene başında dünyaya gelen Rovaç isimli tayı sevdi.

AT YARIŞLARI NEFES KESTİ

At Bayramı’nın en önemli etkinliklerinin başında at yarışları geliyor. Bu nedenle, bugünkü törendeki at yarışları büyük ilgi gördü. 7 yarış düzenlendi. Her yarışa 12 ahalteke atı katıldı. Yarışlarda maliye, ulaştırma, sanayi, inşaat, petrolgaz, ticaret sektörü tarafından ödüller konuldu. Son 7 yarışta ise Türkmenistan Devlet Başkanı’nın ödülü için koşuldu.

Yarışlara birinci olan jokeylere 20 bin dolar para hediyesi takdim edildi. Türkmenistan Devlet Başkanı’nın ödülü koşusunu kazanan jokey, Türkmenistan Meclis Başkanı’nın elinden 30 bin dolar para ödülü aldı.

Ayrıca, ödül töreninde At Bayramı dolayısıyla düzenlenen engel atlama yarışında birinci olan sporcuya 20 bin dolar ve 60 kilometrelik maraton koşusunu kazanan jokeye de 20 bin dolar para ödülü verildi.

Ýene-de okaň

“Rosgeologiýa” Türkmenistan bilen hyzmatdaşlygyny ösdürmegi meýilleşdirýär

Ata Watan Eserleri

Aşgabatda Eýranyň ýöriteleşdirilen sergisi geçiriler

Russiýa Özbegistana gaz satyp başlar

Teswirle