JEMGYÝET

Türkmenistan’da Türkmentel-2018 Fuarı kapılarını açtı

Türkmenistan İletişim Bakanlığı ve Türkmenistan Ticaret ve Sanayi Odası tarafından organize edilen TürkmenTel-2018 Uluslararası Fuar ve Konferans bugün kapılarını açtı. Ticaret ve Sanayi Odası’nın Fuar Merkezi’nde düzenlenen fuara Türk ve yabancı telekomünikasyon şirketlerinin pek çoğu büyük stantlar ile katıldı.

Türkmenistan Meclis Başkanı Gülşat Mammedova, Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcıları, askeri yetkililer, bakanlar, sivil toplum örgüt temsilcilerinin katılımıyla resmi açılışı gerçekleştirilen fuara, aralarında Türkiye’nin Aşkabat Büyükelçisi Mustafa Kapucu’nun da bulunduğu yabancı misyon şefleri de katıldı.

Bu yıl 11’ncisi düzenlenen ve Net Organizasyon’un katkılarıyla gerçekleştirilen fuarda, Türkiye’yi temsilen Türksat büyük bir stant ile katıldı. Dünyanın 20 civarında ülkesinden yüzlerce şirketin katıldığı fuar, Bilgi ve İletişim Teknolojileri, Uydu İletişim, Yayıncılık, Kablo ve TV Sektörü gibi alanları kapsadı. Bu alanlarda faaliyet gösteren şirketler, stantlarında yeni haberleşme ve kitle iletişim teknolojilerini izleyicilere sundular.

Açılış töreninde Türkmenistan Devlet Başkanı’nın mesajı okundu. Türkmen Lider mesajında, Türkmenistan’ın uluslararası iletişim sisteminin geliştirilmesi ile ilgilenen tüm devletlerle karşılıklı olarak yararlı bir işbirliğine her zaman hazır olduğunu ifade ederek, bu yöndeki münasebetler bölgenin devasa transit potansiyelinin artmasına, modern iletişim hizmetlerinin sağlanmasına ve yüksek düzeyde bilgi teknolojisinin oluşturulmasına katkıda bulunacağını belirtti.

Halk oyunları ve çeşitli folklor gösterileri ile renkli görüntülere sahne olan açılış törenin ardından resmi heyet, stantları gezdi ve şirketler hakkında bilgi aldı. Fuarda, Samsung, Nokia, Blu, Huawei gibi dünyaca ünlü telefon üreticilerin stantlarındaki yeni nesil akıllı telefonlar ziyaretçilerin akın ettiği stantların başında geldi.

Ayrıca fuara, Aşkabat’ta gerçekleştirilen haberleşme alanında İletişim İdareleri Başkanları Konseyi’nin 53. Toplantısına katılan yabancı heyette iştirak etti. Uluslararası Telekomünikasyon Birliği’nden (İTÜ) temsilcilerin de katıldığı fuar, 11 Ekim kadar açık kalacak.

Ýene-de okaň

Türkmenistan Buharest şäherinde “TIBCO-2024” halkara sergisine gatnaşar

“Senagat töleg” ykjam programma bilen meýletin haýyr-sahawat serişdelerini tölemek mümkinçiligi

Türkmenistan GDA-nyň daşary işler ministrleriniň mejlisine gatnaşdy

Türkmen telekeçileri TEIF 2024-e gatnaşarlar

Türkmenistanyň ýolbaşçylary O.Kononenkony Kosmonawtika güni bilen gutlady

Aşgabat şäheriniň häkimine berk käýinç yglan edildi

Ata Watan Eserleri