JEMGYÝET

Türkmenistan’da Teknoloji Üniversitesi Açıldı

Türkmenistan’da yeni eğitim-öğretim yılı başladı. 1 Eylül’ün Bilim ve Öğrenciler günü olarak kutlanan Türkmenistan’da modern bir üniversite hizmete açıldı. Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov’un katılımıyla Oguzhan Mühendislik-Teknoloji Üniversitesi törenle yeni eğitim hayatına başladı. Açılış törenine, Türkmenistan’ın devlet yetkilileri yanı sıra Japonya’dan gelen üst düzey heyet, Aşkabat’taki yabancı misyon şefleri, Türk işadamları ve çok sayıda davetli katıldı.

Göreve gelerek ilk icraatını eğitim sisteminin dünya standarlarına çıkarılması için bir dizi reformları başlatan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, açılış töreninde yaptığı konuşmasında, eğitimde sınırın olmadığının üstünü basa basa söyledi. Devlet Başkanı, Türkmenistan Hükümeti olarak eğitim sektörünün daha da geliştirilmesi için bütün imkanları seferber edeceklerini söyleyerek, bu alanda Asya, Avrupa, ABD ve dünyanın bütün ülkeleri ile sıkı işbirliği içerisinde olduklarını belirtti. Eğitim alanında birçok ülke ile ortak projeler geliştirdiklerinin altını çizen Devlet Başkanı yeni üniversite ile özellikle teknoloji bazında donanımlı uzmanların yetiştirilmesine önem vereceklerini ifade etti.

Devlet Başkanı konuşmasından sonra üniversite binasının açılış kurdelesini Japon heyeti ile birlikta kesdi. Ardından üniversite sınıflarını ve laboratuvarlarında incelemelerde bulunarak, devlet yetkililerinden bilgi alan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, hatıra defterini imzalarken, yetkililere de teşekkür etti.

Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov ayrıca, Japon Dışişleri bakan yardımcısı başkanlığındaki heyete de teşekkür ederek, Japon İmparatoru’na ve Japonya Başbakanı Sindzo Abe selamlarını iletti.

Türkmenistan bir tarım ülkesi olmaktan çıkarak, sanayi ülkesine dönüşme yolunda hızlı adımlar ile yürüyor. Bu yönde yapılan dev reformların kapsamında ülkede sanayi sektöründe yüksek teknolojiden istifade edilmesine büyük özen gösteriliyor. Ülkede yeni üniversitenin kurulması da bu yöndeki çalışmaları daha da hızlandıracak.

Türkmenistan ile Japonya işbirliği kapsamınOguzhan Universitesi 1.9da yürütülecek üniversitede eğitim 2 dilde verilecek. 3000 öğrenci kapasiteli üniversite 12 hektar alana kuruldu. Üniversiteyi kazanan öğrenciler ilk sene hazırlık okuyacak. Daha sonraki dönem kendi branşında eğitimini sürdürecek. Ayrıca, öğrencilerin Japonya’nın önde gelen üniversitelerinde de eğitim alması öngörülüyor.

İdari bina, fakülte binaları, ilim araştırma binası, yurt binaları, yemekhane binası ve kapalı spor salonundan oluşan tam teşekküllü üniversite binasının maliyetinin yüz milyon dolardan fazla olduğu bildirilmektedir.

Lisans, yüksek lisans ve doktora şeklinde eğitim organize edileceği üniversitede nano, biyo ve bilgi teknolojisi, elektronik, robotik mühendisliği, genetik, moleküler biyoloji gibi bilim alanlarında eleman yetişdirilecek. 5 fakülte ve 15 bölüm oluşan eğitim yuvası Türkmenistan’ın eğitimdeki uluslararası kalitesini daha da arttıracak.

Ýene-de okaň

“Baýeri” durduran “Atalanta” Ýewropa Ligasynyň kubogyny gazandy

Türkmen halkynyň Milli Lideri Seýed Ebrahim Raisiniň soňky ýoluna ugratmak dabarasy gatnaşdy

Ata Watan Eserleri

Hormatly Prezidentimiz Aşgabatda täze agyz suwuny arassalaýjy desganyň açylyş dabarasyna gatnaşdy

Türkmen halkynyň Milli Lideri Eýranyň ilçihanasynda bolup, gynanjyny bildirdi

Türkmenistanyň daşary işler ministri Eýranyň ilçihanasynda hatyra kitabyna ýazgy galdyrdy

“Liwerpul” täze tälimçisini yglan etdi