JEMGYÝET

Türkmenistan’da spor heyecanı artıyor.

Türkmenistan AFC Futbol Kupası’nda temsil edilecek

Türkmenistan’ın şampiyonu Altın Asır ile Balkan futbol takımları, 2017 yılında AFC Kupası’nda ülkesini temsil edecek.

Asya kıtasında takımlar bazındaki ikinci derecedeki önemli bir turnuva olan AFC Kupası’nda Türkmenistan İletişim Bakanlığı’nın lig şampiyonu Altın Asır takımı ve ligde ikinci sırada yer alan Balkan takımları mücadele edecek. Altın Asır turnuvaya doğrudan katılırken, Balkan takımı ön eleme oynayarak, gruplara katılmak için ter dökecek.

Türkmenistan Birinci Futbol Liginde 10 takım mücadele ediyor. Ligin bitimine birkaç hafta kala şampiyonluğunu ilan eden Altın Asır takımı en son 36. turda Daşoğuz’un Turan takımını 10:2’lik farklı bir skorla yendi. Ligi ikinci olarak Balkan takımı bitirirken, üçüncü sıraya Mari vilayetinin Energetik takımı yerleşti.

Türkmenistan liginde en fazla gol atan futbolcu yine şampiyon takımdan çıktı. Altın Asır takımının forveti Süleyman Muhadov 36.turda 30 gol attı.

 

Türkmenistan Asya Kış Oyunları’na hazırlanıyor

Türkmenistan, Şubat 2017 yılında Japonya’nın Sapporo kentinde düzenlenecek 8.Asya Kış Oyunları’na hazırlanıyor. Asya Oyunları’nda buz hokey alanında temsil etmek isteyen Türkmenistan buz hokey milli takımı, hazırlık maçlarını oynuyor. Türkmenistan ilk defa bu turnuvaya katılıyor.

Galkan spor tesisinde Türkmenistan milli takımı ile Aşkabat takımının arasında hazırlık maçı oynandı. Türkmen milli takımı rakibini farklı yendi. 12:2 skorla tamamlanan maç, Türkmenistan’ın ciddi bir hazırlık yaptığının göstergesidir. 

Türkmenistan milli takımı, Aralık ayında Belarus’da hazırlık kampına katılacak. Türkmenistan milli takımı, Galkan, Şir, Oguzhan ve Nesil takımlarındaki oyunculardan kuruldu.

                                                                                      ***

Türkmen tekvandocularından büyük başarı

Türkmenistan, tekvando İTF Dünya Kupası’nda 9 madalya kazandı. Bağımsız Devletler Topluluğu Kupası’na katılan Türkmen sporcular, 4 altın, 2 gümüş ve 3 bronz madalya kazanmayı başardı.

Belarus’da düzenlenen turnuvaya, Rusya, Slovenya, Finlandiya, Ermenistan, Letonya, Azerbaycan, Ukrayna gibi ülkelerden bin civarında sporcu katıldı.

Türkmenistan bu turnuvada gençlerle büyük başarılar elde etti. 18 yaştan küçük olan sporcuların arasındaki yarışta, Türkmen sporcular altın ve gümüş madalyalıları kazandı.

Türkmen sporcular, 14-20 Aralık tarihlerinde Çin’in başkenti Pekin’de düzenlenecek Kuzeydoğu Asya İTF Kupası’na katılacak.

                                                                                     

 

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Ýene-de okaň

Aşgabatda Olimpiýa oýunlaryna gatnaşýan türgenleri ugratmak dabarasy geçirildi

Ata Watan Eserleri

XXXIII tomusky Olimpiýa oýunlaryna gatnaşýan Türkmenistanyň milli ýygyndy toparynyň agzalaryna

Jo Baýden prezidentlige dalaşgärlikden ýüz öwürdi

Ata Watan Eserleri

Türkmenistanyň daşary işler ministri Pakistanda saparda bolar

Türkmenistan-Owganystan-Gazagystan: täze demirýol taslamasy durmuşa geçiriler

Türkmenistanyň Halk Maslahatynyň mejlisi 24-nji sentýabrda geçiriler