BIZNES

Türkmenistan’da sınırsız İnternet’te kampanya

Türkmenistan’ın Türkmentelekom devlet internet sağlayıcı ve Aşkabat şehir telefonu ağı, ülke bağımsızlığının 26.yıldönümü dolayısıyla 5 ila 31 Ekim tarihleri arasında vatandaşlar için sınırsız internette dev kampanya başlattı. Söz konusu tarihlerde internet hizmeti için fiyatlarda indirim yapıldı.

256 Kbit/s hızına sahip internet için aylık ödeme 135 manat (daha önce 190 manattı), 512 Kbit/s’lik internet için 150 manat (daha önce 250 manattı) ve 2048 Kbit/S’lik internet için 250 manat fiyat belirlendi.

Kırsal kesimde bulunan vatandaşla için ise 256 Kbit/s hıza sahip internet için aylık ödeme 75 manat olarak belirlendi. Yeni indirimli tarifeler ülke genelinde internet kullanıcıların sayısının artmasına imkân sağlayacak.

Türkmenistan İletişim Bakanlığı’nın istatistik bilgilerine göre, ülkede internet erişimi hızla artmaktadır. Eylül 2017 itibariyle ADSL teknolojili internet hizmetinden faydalanan vatandaşların sayısı Ocak 2016 yılıyla kıyaslandığında 2,3 kat veya yüzde 230 oranda artmıştır. 

Bunun yanı sıra Türkmenistan'da dünya çapında ağa erişimi olan eğitim kurumlarının sayısı da artıyor. Eğitim kurumlarının son teknolojiler ile donatılması sonucunda internet erişimi sayesinde dünya standartlarında eğitim verilmesine imkân sağlanmıştır.

Türkmenistan Devlet Başkanı’nın 9-10 Ekim tarihlerinde gerçekleştirilen Yaşlılar Konseyi’nde yaptığı konuşmasında internet erişimin imkânlarının arttırılmasının ülke ekonomisinin büyümesini hızlandıracağını belirtmişti. Ülke genelinde internet erişiminin arttırılması, bu imkânlardan daha fazla vatandaşın faydalanması için gereken çalışmalar yapılmaktadır.

Bu bağlamda, Türkmentelekom ve Aşgabat GTS'nin sınırsız Internet tarifelerini azaltma konusundaki kampanyası, Türkmenistan'daki telekomünikasyon endüstrisinin gelişmesinde yeni bir adım olacak ve yüksek kaliteli iletişim hizmetlerinin bulunmasını sağlayarak, nüfusun küresel bilgi alanına entegre olmasını sağlayacaktır. 

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Bizi Sosyal Medyadan Takip Edin!

 

Resmi Line Hesabımız

https://line.me/R/ti/p/%40atavatanjournal

Line İD : @atavatanjournal

 Resmi Twitter Hesabımız için

https://twitter.com/AtavatanJournal

Resmi Linkedin Hesabımız için :       

 https://www.linkedin.com/in/atavatan-turkmenistan-journal-91a056134/

Resmi  Facebook Hesabımız için  : 

 https://www.facebook.com/AtavatanTurkmenistanJournal/    

Ýene-de okaň

Özbegistan Respublikasynyň haryt-çig mal biržasy bilen hyzmatdaşlyk

“Arterail” kompaniýasynyň wekiliýeti Türkmenistana çagyryldy

Telekeçiler üçin elektron söwda okuwy

Halkara hususy hukugynyň kadalary ornaşdyrlar : Şertnama-hukuk kanunçylygy kämilleşdiriler

Baş Redaktor

Donald Tramp sport aýakgaplarynyň önümçiligini ýola goýdy

“Rosatom” Gyrgyzystanda ýel energetika taslamasyny durmuşa geçirer