TÜRKMENISTAN WE DÜNÝÄ HABARLARY
JEMGYÝET

Türkmenistan’da sigara ile mücadele güçlendiriliyor

Türkmenistan’da sigara ile mücadele kapsamında sigara içmenin zararlarını anlatmak amacıyla bir aylık başlatıldı. Aşkabat’taki sigara ile 1 aylık mücadele kampanyasına bakanlık ve valilik temsilcileri, gençler ve çok sayıda davetli katıldı. 
Törende yapılan sunumlarda Türkmenistan’ın sigara ile mücadele başarıları anlatıldı. Ülkede tütün ile mücadele kapsamında dumansız hava sahalarının genişletildiği bildirildi. 2000 yılından bu yana ülkede toplumsal alanlarda sigara içme yasağı bulunuyor. 2008 yılında Türkmenistan Devlet Başkanı’nın Kararıyla insan sağlığını olumsuz etkileyen Doğu halklarının kullandığı ‘nas ’ isimli tütün ürünü üretmek, kullanmak ve dağıtmak yasağı getirilmişti. 
Mart 2011’de Türkmenistan Meclisi, Dünya Sağlık Örgütü’nün Tütün kontrolü Çerçeve Sözleşmesi’ni onaylamıştı ve Dünya Sağlık Örgütü’nün Avrupa Bürosu ile tütün ile mücadele ulusal eylem planı hazırlandı. 2013 yılında ise Vatandaşların sağlığını tütün dumanına maruz kalmaktan ve tütün tüketiminin sonuçlarından korumak yasası kabul edildi. 
Dünya Sağlık Örgütü temsilcilerinin bildirdiği gibi, son yıllarda Türkmenistan Avrupa bölgesinde en az sigara içilen ülke konumunda.  
Haziran 2014 ve Haziran 2016 senelerinde Dünya Sağlık Örgütü tarafından Türkmenistan Devlet Başkanı’na sigara ile mücadelede özel ödüller verilmişti. 
Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

 

Ýene-de okaň

Türkmenistanda geçiriljek saýlawlar barada käbir gyzykly maglumatlar

Jozef Baýden: medeni hyzmatdaşlyk amerikan-türkmen gatnaşyklarynyň özenidir

“Arkadag şäheri hakynda” Türkmenistanyň Kanuny

Teswirle