JEMGYÝET

Türkmenistan’da seçim: Adaylar vaatlerini açıklıyor

Türkmenistan’da 2017 yılında düzenlenecek cumhurbaşkanlığı seçimleri ilklere imza atacak. İlk defa çok partili bir cumhurbaşkanlığı seçimi düzenlenirken, aday sayısı boyunca da bir ilk yaşanacak. 2007 seçimlerinde 6 aday yarışırken, 2012 seçimlerinde 8 aday yarıştı.

Bu defa ise ülkede faaliyet gösteren 3 siyasi partı dışında Aşkabat ve 5 vilayetten vatandaşlar grubu tarafından adaylar gösterildi. Böylece aday sayısı 9’a yükseldi.

Türkmenistan Demokratik Parti adayı, mevcut Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov’dan sonra Gıda Sanayi Birliği Başkan Yardımcısı Maksat Annanepesov da seçim beyannamesinde bulunarak, bir dizi seçim vaatlerinde bulundu.

Cumhurbaşkanlığına seçilmesi durumunda sosyal güvenlik, ulaştırma, petrolgaz ve diğer sektörlerde reform sözü veren Maksat Annanepesov, üretim amaçlı tesislerin sayısının arttırılması, Avaza turizm bölgesindeki çalışmaların devam ettirilmesi, stadyumların, atçılık tesislerinin yenilerinin inşa edilmesi için çaba göstereceğini söyledi.

Tarım sektöründe de bir dizi yeniliklere gitmek istediğini kaydeden Annanepesov, tarım alanlarının hakiki çiftçilere verilmesi için çalışmalar yapacağını belirtti. Sektörde köklü değişiklikler yapacağını söyleyerek, su kaynaklarının rasyonel kullanımına özen göstereceğini ifade etti. Tarım sektörünün gübre ihtiyacının giderilmesi için bir dizi projelere imza atacaklarını, bütün yerleşim bölgelerinin temiz içme su ihtiyacının giderilmesi için yeni projeler geliştireceğini kaydetti.

Maaşların düzenli olarak arttırma garantisi veren Annanepesov, halkın indirimli kredi ile modern konut sahibi olması için çalışacaklarını ifade etti. Türkmenistan Bilimler Akademisi bünyesinde yeni enstitüler kurarak, genç bilim adamlarının önünü açacaklarını bildirdi. Eğitim sisteminde yeni projelere imza atılacağını söyledi.

Gıda Sanayi Birliği Başkan Yardımcısı Maksat Annanepesov’un vaatleri şu şekilde;

– Tarım ürünlerinin üretim hacmini arttıracağız ve bu sektörde yeni düzenlemeler yapacağız.

– Ülke halkının gıda ürünleri ihtiyacını iyileştirmek için tarım ve hayvancılık sektörlerini geliştireceğiz.

– Tarım ve gıda ürünlerinin üretiminde çevre güvenliğine dikkat edeceğiz.

– Gıda ürünlerinin maliyetini düşürerek, dünya piyasasındaki rekabetini arttıracağız.

– Gıda ürünlerinin muhafaza koşulları iyileştireceğiz, meyvelerin ve sebzelerin uzun süre korunması, dolaşımı ve ambalajlanması için imkanlar oluşturacağız.

– Gıda ürünlerini üreten dev üreticileri devlet tarafından destekleyeceğiz. Yeni çiftlikler kuracağız.

– Çiftliklere devlet tarafından destek sağlayacağız. Patates gibi diğer temel gıda ürünlerinin her sene 2 veya 3 defa hasılat alınması için koşullar oluşturacağız.

– Ülke genelinde mevyeli agaçların ekimi çoğaltacağız.

– Zeytin, nar, incir, üzüm gibi meyvelerin üretim alanlarını arttıracağız.

 

Maksat Annanepesov’un Biyografisi

18 Ocak 1974 yılında Aşkabat’ta dünyaya inmiştir. 1996 yılında S.A. Niyazov Türkmen Ziraat Üniversitesi’nden mezun olmuştur. 1996-2005 yıllarında Gemi köyünde seracılık çiftliğinde çalışmıştır. 2005-2006 yıllarında Ruhabat tekstil kompleksinde teknik güvenlik mühendisi olarak çalışmıştır. 2006-2008 yıllarında Türkmenistan Devlet Gıda Sanayi Birliği’nde, 2008-2011 yıllarında Tarım ve Su Bakanlığı’nda çeşitli görevler bulunmuştur.

2011-2012 yıllarda Türkmenistan Bakanlar Kurulu’nun tarım bölümünde bölüm başkanı, 2012-2013 yıllarında Bakanlar Kurulu’nun tarım bölümünde su kaynakları ve tarım üretimi bölümünde uzman olarak görev almıştır. 2013 yılında Türkmenistan Devlet Gıda Sanayi Birliği’nin Başkan Yardımcılığı’na atanmıştır.

Evli, 4 çocuk babasıdır.

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Ýene-de okaň

Aşgabatda Olimpiýa oýunlaryna gatnaşýan türgenleri ugratmak dabarasy geçirildi

Ata Watan Eserleri

XXXIII tomusky Olimpiýa oýunlaryna gatnaşýan Türkmenistanyň milli ýygyndy toparynyň agzalaryna

Jo Baýden prezidentlige dalaşgärlikden ýüz öwürdi

Ata Watan Eserleri

Türkmenistanyň daşary işler ministri Pakistanda saparda bolar

Türkmenistan-Owganystan-Gazagystan: täze demirýol taslamasy durmuşa geçiriler

Türkmenistanyň Halk Maslahatynyň mejlisi 24-nji sentýabrda geçiriler