TÜRKMENISTAN WE DÜNÝÄ HABARLARY
BIZNES

Türkmenistan’da petrolle kirlenmiş kıyılar temizlenecek

Türkmenistan’da ekoloji ve çevre güvenliği devlet politikasının öncelikli alanlarının birini teşkil ediyor. Ülke genelinde ekolojik sorunları çözümü için büyük projeler hayata geçiriliyor. Her sene düzenli olarak yaklaşık 3 milyon genç fidan toprakla buluşturuluyor. Yüzölçümünün büyük bir kısmı çölle kaplı Türkmenistan’ın şehir ve kent kıyılarında rüzgarla tozların önüne geçmek için ağaçlandırma kampanyaları yürütülüyor.

Çevre güvenliği Türkmenistan’ın batısındaki Hazar Denizi kıyısında da sürdürülüyor. Balkan vilayetindeki petrolle kirlenmiş arazilerin temizlenme çalışmaları başlatıldı. Türkmenistan Devlet Başkanı’nın imzaladığı kararname çerçevesinde Türkmenpetrol devlet kurumu, Mavi kenar şirketi ile ortaklaşa petrolle kirlenmiş alanları temizleyecek.

Türkmenpetrol kurumu, Çevre Koruma ve Arazi Kaynakları Devlet Komitesi ve Balkan vilayet valiliği ile birlikte petrolle kirlenmiş arazilerin temizlenmesine yönelik çalışma düzenini ve iş grafiğini ilgili Türkmenistan Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcıları ile onaylı olarak hayata geçirecek.

Türkmenistan’da petrol üretimi en çok Balkan vilayetinde üretilmektedir. Bu bölgede Türkmenpetrol kurumu yanı sıra yabancı şirketler de faaliyet göstermektedir. 

 

 

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Bizi Sosyal Medyadan Takip Edin!

 Resmi  Facebook Hesabımız için  : 

 https://www.facebook.com/AtavatanTurkmenistanJournal/    

Resmi Line Hesabımız

https://line.me/R/ti/p/%40atavatanjournal

Line İD : @atavatanjournal       

 Resmi Twitter Hesabımız için

https://twitter.com/AtavatanJournal

Resmi Linkedin Hesabımız için :       

 https://www.linkedin.com/in/atavatan-turkmenistan-journal-91a056134/

Ýene-de okaň

Dizel ýangyjyna we nebit ýol bitumyna isleg bildirildi

Döwlet býujeti: çykdajylaryň 75 göterim durmuş ulgamyna gönükdiriler

Internet paketleriniň täze nyrhlary: Türkmenistan

Baş Redaktor

Teswirle