TÜRKMENISTAN WE DÜNÝÄ HABARLARY
JEMGYÝET

Türkmenistan’da petrolgaz çalışanları bayramını kutluyor

Türkmenistan’da 14 Aralık günü petrolgaz ve jeoloji sektöründe çalışanların bayramı olarak kutlanıyor. Bu bayram dolayısıyla Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov bir kutlama mesajı yayınladı. Türkmen Lider mesajında, petrolgaz ve jeoloji sektörünün çalışanlarını bayramı ile kutlayarak, bu sektörün Türkmenistan ekonomisi için stratejik bir sektör olduğunu belirtti.

Son yıllarda bu sektörde çalışanların azimli gayretleri sonucunda büyük başarılara imza atıldığını söyleyen Devlet Başkanı, Türkmenistan’ın enerji kaynaklarının rezervi bakımından dünyada önemli sıralarda yer aldığını ifade etti.

Türkmen Lider, zengin enerji kaynaklarından komşu ülke halklarının da istifade etmesi için uluslararası anlamda bir dizi yatırım projelerine imza attıklarını kaydederek, dev sanayi tesislerinin ve doğalgaz boru hatlarının inşa edildiğini, doğalgaz ve petrol yataklarının araştırılması yönünde ciddi çalışmaların yapıldığını söyledi.

Dünyanın enerji kaynakları bakımından zengin ülkelerinden Türkmenistan’da son yıllarda birçok petrol kuyuları işletmeye açıldı. Altıguyı, Kemer, Garadaşlı, Uzınada ve Akpatlavuk yataklarında petrol üretilmektedir.

Türkmenistan, doğalgaz kaynaklarını dünya piyasasına çeşitli güzergahlar ile ulaştırmak amacıyla bir dizi projelere imza attı. Türkmenistan-Çin, Devletabat-Serahs-Hangeran, Doğu-Batı boru hatları devreye alınırken, Türkmenistan-Afganistan-Pakistan-Hindistan doğalgaz boru hattı projesinin inşası sürdürülüyor.

Türkmen Hükümeti, enerji sektöründeki çalışmalarını yürütürken, çevre konusuna da duyarlı davranıyor. Doğalgaz boru hatları çekilirken, çevreye zarar verilmesine izin verilmiyor. Ayrıca, doğalgaz ve petrol üretimlerinde de çevre sorunlarına dikkat çekilmektedir.

Dünyanın önemli doğalgaz sahalarının arasındaki yerini alan Galkınış doğalgaz sahası tespit edilen rezervi ile Türkmenistan’ı doğalgaz rezervleri bakımından öndeki sıralara taşıdı. Bu sahada önemli çalışmalar yapılıyor. İlk etapta 10 milyar dolar yatırım yapılarak, doğalgaz arıtma tesisleri inşa edildi. Şimdi de bu alandaki etap çalışmaları devam ediyor.

Türkmenistan son yıllarda özellikle doğalgaz kaynaklarını sadece yurtdışına sevketmek ile kalmayıp, ülke genelinde doğalgazı hammadde olarak kullanarak, petrokimya tesislerinin inşasına hız verdi. Doğalgazı hammadde olarak kullanarak, benzin, polietilen, polipropilen, gübre gibi dünya piyasasında rağbet gören ihraç kaynaklı ürünlerin üretilmesi yönünde ciddi yatırım projelerine imza atılmaktadır.

Uzmanların raporuna göre, Türkmenistan’ın toplam enerji rezervi 71,21 milyar ton yakıta eşdeğerdir. Bunun 53,21 milyar tonu karada, 18,2 milyar tonu ise denizde bulunmaktadır. Türkmenistan’ın karadaki en önemli doğalgaz sahası Galkınış yatağıdır. Dünyada ilk sıralarda yer alan Galkınış sahasının halihazırda tespit edilen rezervi 26,2 trilyon metreküp olarak açıklandı.

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

 

Ýene-de okaň

Hytaýda “Hytaý-Merkezi Aziýa” formatynyň çäklerinde birinji sammit geçiriler

Dünýäniň liderleri Türkmenistanyň Prezidentine gutlag hatyny iberdi

Şu gün – Halkara Nowruz güni

Teswirle