JEMGYÝET

Türkmenistan’da parlamento seçimleri 25 Mart’ta

25 Mart  2018 tarihinde Türkmenistan’da parlamento seçimleri yapılacak. Parlamento seçimleri öncesinde Türkmenistan Yüksek Seçim Kurulu toplandı. Seçimlerle ilgili hazırlıkların görüşüldüğü toplantıya, Yüksek Seçim Kurulu üyeleri, çalışma komisyonu temsilcileri, ulusal gözlemciler, siyasi partilerin yetkilileri ve basın mensupları davet edildi.

Yüksel Seçim Kurulu, seçimlere yapılacak hazırlıklar ve bu hazırlıkların yürütülmesi için hazırlanan takvimi onayladı. Türkmenistan Yüksel Seçim Kurulu’nun Seçim Yasası’na uygun olarak aldığı karar doğrultusunda 4 Aralık 2017 tarihinden itibaren seçim kampanyası başlatıldı. Adayların belirlenmesi, seçim tarihinden 60 takvim günü önce başlayacak.

Toplantıda, birçok organizasyon konuları görüşüldü. Seçim kampanyası sadece ulusal gözlemciler değil, aynı zamanda uluslararası gözlemciler ve uzmanlar tarafından da takip edilecek.

Toplantıda, vatandaşlar ve gözlemciler için çeşitli broşürlerin hazırlanması, seçim kurulunun üyelerinin eğitilmesi konularında önemli kararlar alındı.

Seçimlerin açık ve geniş bir alternatif şeklinde yapılması için bütün hazırlıkların yapılması konusunda görüş alışverişinde bulunulduğu toplantıda, Yüksek Seçim Kurulu’nun Aşkabat şehri ve bölgelerdeki temsilciliklerin yetkilileri yapılacak hazırlıklar doğrultusunda rapor verdiler.

25 Mart 2018 tarihinde parlamento seçimleri ile birlikte Halk Melahat’ının ve Keneşlerin üyeleri de seçilecek. Türkmenistan’da parlamentosunda 125 milletvekili bulunuyor ve milletvekilleri 5 yıl süreyle seçiliyor. Ülkenin yasama otoritesi olan parlamento milletvekilleri, Devlet Başkanı’nın teklifiyle Yüksek Mahkeme Başkanı, Başsavcı, İçişleri ve Adalet Bakanlarını göreve atama ve görevden alma konularına da bakıyor. 

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Bizi Sosyal Medyadan Takip Edin!

 Resmi  Facebook Hesabımız için  : 

 https://www.facebook.com/AtavatanTurkmenistanJournal/    

Resmi Line Hesabımız

https://line.me/R/ti/p/%40atavatanjournal

Line İD : @atavatanjournal

 Resmi Twitter Hesabımız için

https://twitter.com/AtavatanJournal

Resmi Linkedin Hesabımız için :       

 https://www.linkedin.com/in/atavatan-turkmenistan-journal-91a056134/

 

 

Ýene-de okaň

Türkmen halkynyň Milli Lideriniň adyna Özbegistanyň Prezidentinden hat gelip gowuşdy

Aşgabatda owgan harytlarynyň sergisi geçiriler

Türkmenistanyň we Owganystanyň daşary işler ministrleriniň duşuşygy

GDA-nyň Hökümet baştutanlarynyň geňeşiniň mejlisi Aşgabatda geçiriler

Türkmen halkynyň Milli Lideri Rejep Taýyp Ärdogany 70 ýaş toýy bilen gutlady

Türkiýäniň Prezidentine Türkmenistanyň “Hormatly il ýaşulusy” ady berildi