TÜRKMENISTAN WE DÜNÝÄ HABARLARY
BIZNES

Türkmenistan’da Pamuk Ürünleri Fuarı düzenlenecek

Türkmenistan’ın başkenti Aşkabat’ta 3-4 Aralık tarihlerinde 6.Uluslararası Pamuk Ürünleri Fuarı düzenlenecek. Ayrıca, fuar etkinliği kapsamında ‘Türkmenistan’ın pamuk ürünleri ve dünya piyasası’ konulu bir uluslararası konferansta yapılacak.

Her sene düzenli olarak yapılan gelen uluslararası etkinlik, Türkmenistan’ın pamuk sektöründeki başarılarının sergilenmesine ve bu alandaki işbirliğinin perçinlenmesine önemli katkı sağlamaktadır. Türkmenistan, Orta Asya bölgesinin önemli pamuk üretici ülkelerinden biridir ve aynı zamanda pamuk ürünleri üretimi için de önemli bir potansiyele sahip ülkedir.

Pamuk Türkmenistan’ın en başlıca tarım ürünlerinin birisidir. Bu sene ülkede 1 milyon 50 bin ton pamuk üretildi. Üretilen pamuğun büyük bir kısmı ülke genelindeki tekstil fabrikalarında işleniyor. Tekstil fabrikalarında üretilen iplikler Türkmenistan’ın yurtdışı ihracatında büyük pay sahibidir.

Aşkabat’ta düzenlenecek Pamuk Fuarı, bu alandaki uluslararası işbirliğinin daha üst seviyelere çıkarılmasına imkân sağlaması açısından düzenlenmektedir.

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Ýene-de okaň

Çoganly ýaşaýyş toplumynda seýilgäh gurmak boýunça bäsleşik

Halkara Nowruz güni mynasybetli täze awtobus ugry ýola goýuldy

«Türkmenbaşy-Garabogaz-Gazagystan serhedi» boýunça bäsleşik

Teswirle