BIZNES

Türkmenistan’da pamuk hasadı başladı

Türkmenistan genelinde Ahal, Lebap ve Mari vilayetlerinde pamuk hasadı başladı. Ülkenin kuzeyindeki Daşoğuz vilayetinde ise toprak ve hava şartları dolayısıyla hasat dönemi 16 Eylül’de başlayacak.

Bu sene ülke genelinde 1 milyon 50 bin ton civarında rekolte beklenmektedir. Bu bağlamda, Ahal vilayetinde 207 bin, Daşoğuz’da 230 bin, Lebap’ta 300 bin ve Mari vilayetinde 313 bin ton pamuk hasadı toplanacak. Bunun için 545 bin hektar alana pamuk ekildi.

Pamuk hasadının eksiksiz toplanması için tarım makineleri tam kapasite çalıştırılacak. Bu sene bin 76 pamuk toplama makinesi çalışacak. Bu rakam 2016 yılına göre, 2,5 kat fazla. Ayrıca, toplanan pamuğun fabrikalara götürülmesi için 2 bin 260 araç, 2 bin 162 traktör hazır edildi.

38 pamuk işleme fabrikası ve 156 özel pamuk toplama alanı yeni senenin rekoltesini kabul edecek. Bu bölgelerdeki laboratuvarlarda Türkmenstandartları Kurumu uzmanları tarafından pamuğun kalitesi ölçülecek.

Pamuk yetiştirme, Türkmenistan'ın tarım-sanayi kompleksinin önde gelen ürünlerinden biri olup, ülkenin ihracat potansiyelinin artırılmasına önemli bir katkı sağlamaktadır. Bu ham pamuk ülkenin tekstil fabrikalarında işlenerek, hem iplik hem de hazır tekstil ürünü olarak yurtdışına ihraç edilmektedir. Bu nedenle beyaz altına rağbet arttırılmaktadır. Devlet desteğiyle pamuk ekim alanları arttırılıyor ve hasat verimliliğinin yüksek olması için bütün imkanlar oluşturuluyor.

Devlet tarafından çiftçilere özellikle gübre, tohum yanı sıra tarım makineleri konusunda destek sağlanmaktadır. Türkmenistan Tarım ve Su Bakanlığı, 2016 yılında John Deere International GmbH şirketi ile yapılan anlaşma çerçevesinde bin 350 tarım makinesi satın alınıyor. Aşama -aşama satın alınan bu makinelerin 400’sü pamuk toplama makinesidir.

 

Ýene-de okaň

“Bagtyýar” paromy Russiýa ugrady

Aşgabatda Demir ýollaryň hyzmatdaşlygy guramasynyň maslahaty geçiriler

Türkmenistanyň welaýatlarynda mineral dökünler üçin ammarlar gurlar

Türkmen telekeçileri 135 million dollarlyk oba hojalyk önümlerini eksport etdi

Almatada 13-nji Merkezi Aziýa söwda forumy geçiriler

Türkmenistanyň pomidorlarynyň eksporty 3 göterim ýokarlandy