TÜRKMENISTAN WE DÜNÝÄ HABARLARY
JEMGYÝET

Türkmenistan’da Ombudsmanlık Kurumu Faaliyete Geçiyor

Türkmenistan, İnsan hakları alanında önemli bir adım attı.  İnsan haklarının devlet tarafından korunması amacıyla, Ombudsmanlık kurumu oluşturuluyor. Bununla ilgili Kanun, yakında, Türkmenistan Meclisi tarafından kabul edilmişti.  Türkmenistan’da 1 Ocak 2017 tarihinden itibaren Ombudsman Kanunu yürürlüğe girecek. Yeni yasa çerçevesinde, insan hakları konusunda yetkili kişi konumundaki Ombudsmanın görevleri, faaliyet alanları belirlendi. 14 Eylül 2016 tarihinde kabul edilen Türkmenistan’ın Yeni Anayasanın 81/8 maddesine göre, Türkmenistan Meclisi, Türkmenistan’ın Devlet Başkanının teklifi üzerine, Türkmenistan’da insan hakları alanında yetkili vekili seçilecek denilmektedir ve böylece, Ombudsmanlık Kurumun temeli, Yeni Anayasa ile kabul edilmişti.

Ombudsman vatandaşların hak ve hukuklarının gözetilmesi, özgürlüklerin korunmasını garanti etmek amacıyla kurulmuştur.

Söz konusu koruma,  Türkmenistan’da bulunan yerli vatandaşlar ile aynı anda yabancı ülke vatandaşları için de geçerlidir.

İnsan hakları için yetkili kişi (Ombudsman) Türkmenistan Devlet Başkanı’nın teklifi üzerinde 3 aday arasından ülke Meclisi tarafından seçilecek.

Ombudsman görevine üslenecek kişi Türkmenistan vatandaşı olmalıdır. 40 yaşında, insan hakları alanında tecrübeye sahip, son 10 yıl boyunca Türkmenistan’da ikamet eden ve çalışan olacak. Ombudsman 5 yıl süreyle seçilecek. Ombudsman iki defadan fazla seçilemeyecek.

Ombudsman ve onun yardımcısı Türkmenistan Meclisi’nin milletvekili olamayacaktır ve diğer kamu kuruluşlarında da çalışmayacaktır.

Ombudsman, şikâyetleri 15 gün içinde, bazı durumlarda 30 gün içinde, ancak, en fazla 45 gün içinde incelemek zorundadır. Ombudsmana şikâyet etmenin genel zamanaşımı 1 yıldır. Ombudsman, tespit ettiği hak ihlallerin giderilmesi için ilgili kuruma danışmanlık özelliğine sahip teklif ile başvuracak. İlgili kurumlar 1 ay içinde bu teklifi işleme koymaya ve sonucu hakkında Ombudsmana bilgi vermek zorundadır.  Ombudsman yapılan işlemle mutabık kalmazsa, ilgili kurumun bir üst kuruluna başvurma hakkında sahiptir.

Ombudsman her sene Türkmenistan Devlet Başkanı’na bir yıl boyunca insan hakları alanında yaptığı faaliyetler doğrultusunda rapor sunacak. Söz konusu rapor, basında yayınlanacak.

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Ýene-de okaň

Arkadag gazeti döredildi

“Arkadag” futbol kluby döredildi

Mejlise saýlanan deputatlaryň 26 göterime golaýyny zenanlar düzýär

Teswirle