JEMGYÝET

Türkmenistan’da Nevruz Coşkusu Yaşandı

 Orta Asya'da baharın gelişinin simgesi olan Nevruz Bayramı, Türkmenistan'da büyük coşkuyla kutlandı. Ülke genelinde Nevruz Bayramı dolayısıyla 3 gün tatil ilan edildi. Başkaca Milli Bahar Bayramı olarak kutlanan Uluslararası Nevruz Bayramı bu sene farklı bir adreste kutlandı.

Her sene geleneksel olarak Ahal vilayetindeki Nevruz yaylasında kutlanan Milli Bahar Bayramı bu defa Mari vilayetindeki Ak Öy’de büyük coşkuyla kutlandı. Nevruz Bayramı dolayısıyla açık meydanda bir dizi etkinlikler düzenlendi.

Törenlere, Meclis Başkanı, Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcıları, Aşkabat’taki yabancı büyükelçileri, Türk işadamları, bakanlar, yerli ve yabancı basın mensupları katıldı. Kutlamalarda halk oyunları gösterileri sunuldu. Türkmen milli yemekleri ikram edildi. Ayrıca, Türkmenistan’a has milli değerler gösterildi.

Çeşitli etkinliklerin bir arada düzenlendiği Nevruz şenlikleri, büyük ilgi gördü. Gençler kurulan dev salıncaklarda sallandı. Nevruz yemeği olarak bilinen çimlenmiş buğdaydan yapılan "Semene" tatlısı ile çeşitli Türkmen yemekleri pişirildi.

 Türkmenistan'daki Nevruz kutlamalarına büyük önem veriliyor. Nevruz'da normalde 2 gün olan tatilin bir günün Pazar gününe denk gelmesiyle 3 gün resmi tatil ilan edilen Türkmenistan'da, devlet de kutlamalara ağırlık verdi. Türkmenler, baharın müjdecisi Nevruz'u Milli Bahar Bayramı olarak adlandırıyor.

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, Nevruz Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayınladı. Mesajında, halkının Nevruz bayramını kutlayan Berdimuhamedov, Nevruzun zengin bir kültürel miras olduğunu, birçok örf adetlerin ve geleneklerin bir arada yaşandığı harika bir bayram olduğunu belirtti. Türkmen liderin mesajında ayrıca; ‘Hakları yakınlaştıran bu bayrama uluslararası bir nitelik kazandırıldı. Nevruz Bayramı UNESCO tarafından Dünya mirası listesine dahil edildi. Birleşmiş Milletler tarafından uluslararası bayram ilan edildi.’ diye ifadeler yer aldı.

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Ýene-de okaň

Ýewro-2024: Sweýsariýa ynamly ýeňiş gazandy

Ata Watan Eserleri

Daşoguz we Balkan welaýatlarynyň daýhanlary galla oragyna girişdiler

15-nji iýun: Ýewropa çempionatynda 3 duşuşyk bar

Germaniýa Ýewropa çempionatyna uly hasaply ýeňiş bilen başlady

Türkmenistan 5G tehnologiýasynyň mümkinçiliklerini öwrener

Türkmenistanda Horezmşalar döwrüne degişli altyn teňňeler tapyldy

Ata Watan Eserleri